Prace nad ustawą o SN. Sellin: opozycja chce, by pieniądze z KPO wpłynęły po wyborach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Opozycja chce pokazać, że pieniądze z KPO przyjdą dopiero po wygranych przez nich wyborów, to spór czysto polityczny – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (PiS), wiceminister kultury. Tymczasem zdaniem posła Lewicy Tomasza Treli "to w rządzie Zjednoczonej Prawicy jest Zbigniew Ziobro, który blokuje wspomniane środki". W "Śniadaniu w Trójce" o Krajowym Programie Odbudowy dyskutowali jeszcze Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, i sekretarz generalny Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński. 

W KPO znajdują się warunki, czyli tzw. kamienie milowe, od których spełnienia KE uzależnia wypłacenie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego wesprzeć kraje członkowskie w przezwyciężaniu gospodarczych skutków pandemii COVID-19. KPO zakłada m.in., że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa. Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym trafił niedawno do Senatu, gdzie opozycja zapowiada złożenie własnych poprawek.

Jarosław Sellin, wiceminister ds. kultury przyznał, że "opozycja chce pokazać, iż pieniądze z KPO przyjdą dopiero po wygranych przez nich wyborów". - To spór czysto polityczny. Nasi negocjatorzy wypracowali porozumienie z Unią Europejską co do kształtu ustawy o Sądzie Najwyższym. Wprowadzenie teraz jakichś poprawek spowoduje wywrócenie tego porozumienia - dodał.

Zdaniem posła Lewicy, Tomasza Treli "to w rządzie Zjednoczonej Prawicy jest Zbigniew Ziobro, który blokuje wspomniane środki". - Ustawę trzeba poprawić. Chcemy wprowadzenia poprawek i do tego będziemy dążyć. To też test dla Zjednoczonej Prawicy - podkreślał.

Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Koalicji Obywatelskiej podkreślał, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym nie jestem dobry.  - Próbowaliśmy go naprawić na etapie prac sejmowych. Nie udało się przeforsować tych dobrych poprawek. Będziemy zatem próbować tego dokonać podczas prac w Senacie - dodał. 

Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, podkreślił, że prezydent RP Andrzej Duda będzie oczekiwał na finalny tekst ustawy. -  Ewidentnie występuje spór polityczny na osi Bruksela - rząd Polski. Ja tylko przypomnę, że w Unii Europejskiej nadal są kraje, które mimo spełnienia kamieni milowych nadal nie otrzymały środków z Funduszu Odbudowy. Trzeba więc zadać pytanie: jak szybko te pieniądze będą mogły w Polsce się pojawić - zaznacza Sałek.

Ustawa przewiduje między innymi, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Obecnie zajmuje się nimi Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. W jej kompetencjach pozostanie rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych pozostałych zawodów prawniczych. Zmiany dotyczą też testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

Posłuchaj

51:45
Paweł Sałek, Jarosław Sellin, Marcin Kierwiński i Tomasz Trela m.in. o KPO i Leopardach dla Ukrainy (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: 
Beata Michniewicz
Goście: Jarosław Sellin (PiS), Tomasz Trela (Lewica), Marcin Kierwiński (PO), Paweł Sałek (doradca prezydenta RP)
Data emisji: 21
.01.2023
Godzina emisji: 
09.06 

mn

Polecane