Samotnia w drodze na Śnieżkę – malownicze Karkonosze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Samotnia w drodze na Śnieżkę – malownicze Karkonosze
Szczyt Śnieżki zimą Foto: Shutterstock/Pawel Uchorczak

Zdobycie Śnieżki to niemal obowiązkowy punkt wycieczki w Karkonosze. Jeśli jednak wybieramy się tam zimą, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Będąc w Karpaczu, warto rozważyć wycieczkę w nieco wyższe partie Karkonoszy – na przykład łatwym, choć długim, niebieskim szlakiem wiodącym na Śnieżkę. Po drodze można się zatrzymać na chwilę w górskim schronisku Samotnia, podziwiając malowniczy widok na Mały Staw.

Podczas całej wędrówki warto rozglądać się uważnie na boki, bo "to, jaka jest tutaj rzeźba terenu, oraz to, że Karkonosze są w takim, a nie innym miejscu Europy, sprawia, że wykształcają się tu warunki odpowiednie do występowania wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt", jak mówiła w Trójce Aleksandra Trytek, przewodniczka z Karkonoskiego Parku Narodowego. 

>>> Zobacz galerię zdjęć – Trójka w Karpaczu <<<

Do takiej wyprawy należy się jednak odpowiednio przygotować, zwłaszcza jeśli chcemy ją odbyć zimową porą. – Zasada w górach jest zawsze taka, czy to zimą, czy latem, że musimy ubierać się na cebulkę. W plecaku musimy mieć suchą odzież na zmianę, gdy jesteśmy przepoceni. Rękawiczki i czapka to zimą absolutny obowiązek. Bardzo wskazane są też raki, dlatego że szlaki są naprawdę mocno oblodzone – radziła rozmówczyni Piotra Firana.

Wieje jak… na Śnieżce

Sama Śnieżka, choć znajduje się na wysokości zaledwie 1603 m n.p.m., uchodzi za najbardziej wietrzne miejsce w Europie kontynentalnej. – Możemy wyjść w góry urzeczeni zimową aurą, a tam spotka nas już tylko zimny wiatr i uderzające w twarz igiełki lodu – ostrzegała Aleksandra Trytek.

Mając na uwadze wcześniej zapadający zmierzch, wyjście w góry trzeba zaplanować odpowiednio wcześnie. Jeśli czujemy, że brakuje nam sił lub psuje się pogoda, lepiej zawrócić, niż za wszelką cenę próbować dojść do celu.


Posłuchaj

6:09
Malownicze Karkonosze (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też: 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Aleksandra Trytek (przewodniczka z Karkonoskiego Parku Narodowego)
Data emisji: 20.01.2023
Godzina emisji: 11.48

kc/kor

 


Polecane