Zabytkowa Świątynia Wang – kawałek Norwegii w Karpaczu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zabytkowa Świątynia Wang – kawałek Norwegii w Karpaczu
Świątynia Wang – perła KarpaczaFoto: Shutterstock/kozer

Z zewnątrz przypomina chińską budowlę, a tak naprawdę powstała w Norwegii – Świątynia Wang jest jednym z najcenniejszych i najbardziej oryginalnych zabytków Karpacza. Trójka udała się do tego miasta w ramach weekendowej akcji z "Z głową w górach".

Ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela, zwany potocznie Świątynią Wang, to niezwykła budowla. Jest cały z drewna, a do jego skonstruowania nie użyto gwoździ. Wewnątrz znajdują się XII-wieczne portale i kolumny, ozdobione rzeźbami przedstawiającymi walczące zwierzęta i odnoszącymi się do wierzeń wikingów. 

>>> Zobacz galerię zdjęć – Trójka w Karpaczu <<<

Wiele wskazuje bowiem na to, że podtrzymujące konstrukcję Świątyni Wang kolumny były kiedyś masztami łodzi używanych przez ten skandynawski lud. Sama nazwa obiektu pochodzi od norweskiej miejscowości Vang, w której zbudowano kościół. W pierwszej połowie XIX wieku od tamtejszej społeczności odkupił go pruski król Fryderyk Wilhelm IV. Świątynia została przetransportowana do Szczecina, a potem do Berlina, skąd trafiła na Śląsk.

Kościół jak statek we mgle

Rocznie tę atrakcję turystyczną Karpacza odwiedza ok. 200 tys. osób. O historii kościoła można poczytać na umieszczonych tuż obok niego tablicach, przygotowanych przez norweską ambasadę. Dowiemy się z niej np., że jest to jeden z zaledwie 30 tego typu budynków na świecie.

Świątynia prezentuje się imponująco niezależnie od warunków atmosferycznych. – Ostatnio mieliśmy gości, którzy mówili, że się bardzo cieszą, że jest mgła, bo ten kościół się wyłania z niej niby statek – mówił w Trójce pastor Edwin Pech, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Karpaczu. – Ale oczywiście on też pięknie wygląda, gdy świeci słońce, o każdej porze roku.

Na położonym nieopodal świątyni zabytkowym cmentarzu można odwiedzić groby m.in. takich postaci, jak twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryk Tomaszewski czy poeta Tadeusz Różewicz.  


Posłuchaj

3:40
Zabytkowa Świątynia Wang – kawałek Norwegii w Karpaczu (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 20.01.2023
Godzina emisji: 10.30

kc 


 

Polecane