"Wymazać naród" – świadectwo rosyjskiego barbarzyństwa i ludobójstwa kulturowego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wymazać naród" – świadectwo rosyjskiego barbarzyństwa i ludobójstwa kulturowego
Zniszczony budynek po rosyjskim ataku w najbardziej ostrzeliwanej dzielnicy mieszkalnej Sewernaja Saltiwka w CharkowieFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Film "Wymazać naród" ("Erase the Nation") w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego to wstrząsający dokument pokazujący zniszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy dokonane przez wojska Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r. W produkcji pokazano celowe zniszczenia ukraińskich zabytków: od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy.

  • Film "Wymazać naród" już można obejrzeć na platformie YouTube.
  • Rosyjskie działania mają jeden cel: zniszczyć naród ukraiński, zniszczyć jego tożsamość i kulturę, a potem zastąpić to szowinistyczną, rasistowską ideologią Wielkiej Rosji.

Planowe, barbarzyńskie niszczenie kultury

– W dokumencie "Wymazać naród" pokazujemy, w jaki sposób Rosjanie w trakcie swojej barbarzyńskiej inwazji już niemalże od roku niszczą ukraińską kulturę. Jak w celowy sposób dokonują bombardowań i ataków, burząc muzea, placówki historyczne, stanowiska archeologiczne, pomniki. Jak próbują, zgodnie z tytułem tego filmu, wymazać ukraińskie dziedzictwo narodowe, kulturowe, historyczne – opowiada Tomasz Grzywaczewski, reżyser filmu "Wymazać naród". – Ale również szerzej: jak próbują zniszczyć i wymazać z powierzchni ziemi wielokulturową i wieloetniczną historię dzisiejszych ziem ukraińskich. Bo ofiarą rosyjskich najeźdźców padają nie tylko zabytki związane z kulturą ukraińską, ale również z ludami, które zamieszkiwały te tereny w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Zagrożone są zabytki kultury nam najbliższej, czyli polskiej, ale także ormiańskiej, żydowskiej, tych wszystkich narodów, które przez wieki żyły na terenie dzisiejszej Ukrainy – wskazuje.

Zamienić Ukrainę w kulturową pustynię

– Rosjanie dzisiaj chcą te miejsca zniszczyć, po to, aby zamienić Ukrainę w kulturową pustynię i zastąpić tę historię swoją szowinistyczną, a w istocie rasistowską, ideologią Wielkiej Rosji. Dlatego też celowo w tym dokumencie posługujemy się terminem "ludobójstwa kulturowego" – tłumaczy rozmówca Michała Żołądkowskiego. – Oczywiście ludobójstwo to przede wszystkim fizyczna eksterminacja danego narodu. To najbardziej przerażająca formuła ludobójstwa i o tym też najczęściej słyszymy. Ale w jej cieniu trwa ludobójstwo kulturowe, bo na tym przecież polega ludobójstwo: na wymazywaniu tożsamości narodowej. I to dzisiaj starają się zrobić Rosjanie – wyjaśnia.

– A my w naszym filmie staramy się pokazać tę historię nie tylko poprzez obrazy ruin i zniszczeń, ale poprzez losy pojedynczych jednostek, zwykłych ludzi dotkniętych rosyjskim barbarzyństwem – dodaje.

"Wymazać Naród" |"Erase the Nation"/YouTube Narodowy Instytut Dziedzictwa | TV NID


Posłuchaj

6:30
Reżyser Tomasz Grzywaczewski o swoim dokumencie "Wymazać Naród" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Tomasz Grzywaczewski (reżyser filmu "Wymazać naród")
Data emisji: 19.01.2023
Godzina emisji: 14.27

pr/kor

Polecane