Moda sportowa: specjalnego przeznaczenia czy do noszenia na co dzień

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Moda sportowa: specjalnego przeznaczenia czy do noszenia na co dzień
Stroje sportowe, także te do golfa, niegdyś niewiele się różniły od zwykłych ubrańFoto: shutterstock/Kim Howell

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie "Moda i sport", która właśnie została otwarta, można zobaczyć kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią. Zaskakują nazwiska wybitnych polskich projektantów mody, których niewielu podejrzewa o aktywność w dziedzinie projektowania odzieży sportowej. 

  • Wystawa "Moda i sport" w Muzeum Narodowym w Krakowie potrwa od 19 stycznia 2023 do 21 stycznia 2024
  • Wystawa "Moda i sport" obejmuje okres blisko 150 lat: od końca XIX wieku, po czasy najnowsze

Spektakularny rozwój

– W XX wieku staliśmy się świadkami spektakularnego rozwoju mody sportowej. Propagowany przez wybitnych pedagogów i lekarzy zdrowy styl życia, polegający również na regularnych ćwiczeniach fizycznych, wymagał odpowiedniej odzieży. Ubiory sportowe zaczęły się coraz bardziej odróżniać od codziennych. Pomagały w uzyskiwaniu jak najlepszych wyników w sporcie profesjonalnym i zapewniały wygodę w czasie amatorskich zajęć sportowych. Projektując odzież sportową, rozpatrywano właściwości włókien naturalnych i sztucznych, wyszukiwano optymalne sploty tkackie i dziewiarskie. Liczył się też modny wygląd: właściwy kolor, krój, często również marka. Dzisiaj, kiedy promowany jest aktywny styl życia, moda sportowa staje się dla nas codziennością – tak twórcy wystawy "Moda i sport" w Muzeum Narodowym w Krakowie opisują jej założenia.

Zderzenie dwóch epok

– Wystawa pokazuje zderzenie mody z lat 20. XX wieku ze współczesną modą sportową projektowaną w Polsce przez polskich projektantów – tłumaczy Joanna Kowalska, kurator wystawy. – Dresu może nie zobaczymy, ale jest ubiór rowerowy dla eleganckiej pani z końca XIX wieku zestawiony z ubiorem dla współczesnej cyklistki, takim, który pozwala na osiąganie wysokich prędkości, jest wygodny i można w nim jeździć w dalekie trasy – wskazuje.

– "Moda i sport" to wystawa, która pokazuje, jak się ten design zmieniał i jak czasami ten dawny design miał wpływ na to, co się dzieje dzisiaj – dodaje.


Najmocniejsze strony polskiego designu

– Staramy się też pokazać to, co jest najmocniejsze w naszym projektowaniu mody sportowej dzisiaj. Może niekoniecznie piłka nożna i tenis, bo z tymi dziedzinami sportu są związane tak duże pieniądze, że jeszcze trudno nam konkurować z gigantami na rynku mody sportowej, ale np. mamy świetne projekty związane z turystyką górską, z wyprawami wysokogórskimi, które zawsze były naszą mocną stroną – opisuje Trójkowy gość. – Jest też sporo ubiorów, które dzisiaj wiążą się z tym, co jest dzisiaj tak bardzo propagowane, czyli aktywnymi formami spędzania czasu wolnego – wyjaśnia.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

4:08
Wystawa "Moda i Sport" w Muzeum Narodowym w Krakowie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Joanna Kowalska (kurator wystawy "Moda i sport" w Muzeum Narodowym w Krakowie)
Data emisji: 19.01.2023
Godzina emisji: 12.32

pr/kor

Polecane