Bakterie-cyborgi – czy będą przełomem w walce z rakiem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bakterie-cyborgi – czy będą przełomem w walce z rakiem?
Czy lekarze dostaną nową, potężną broń w walce z nowotworami?Foto: shutterstock/fizkes

Bakterie-cyborgi to kolejny pomysł naukowców, który ma szansę zrewolucjonizować leczenie nowotworów. Na razie jest jednak za wcześnie, aby ogłaszać onkologiczną rewolucję.

O obiecujących wynikach badań amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis poinformował magazyn "Advanced Science". Udało im się stworzyć bakterie-cyborgi, mające częściowo naturalną, a częściowo syntetyczną budowę. – Jest to bakteria, do której wprowadzono substancję hydrożelową, która powoduje, że taka komórka zmienia swoje właściwości. Jest odporna na czynniki zewnętrzne, a z drugiej strony jest komórką, która nie umie się dzielić. Sami naukowcy mówią, że ona jest "półżywa" – tłumaczyła w Trójce onkolożka, prof. Bożena Cybulska-Stopa.

Te "półżywe" bakterie miałoby się aplikować do organizmów chorych pacjentów, aby uporały się z komórkami nowotworowymi, w których zaburzone są procesy apoptozy, czyli naturalnej śmierci. Bakterie-cyborgi zmuszałyby je do autodestrukcji albo przynajmniej zahamowania niekontrolowanego podziału.

Przełom pod znakiem zapytania

– Mogą to być badania, które zmienią naszą rzeczywistość, dokonają przełomu – mówiła rozmówczyni Witolda Lazara o pracy kalifornijskich naukowców. Trzeba jednak pamiętać, że jest to technologia, która wciąż nie wyszła poza obszar laboratoriów. Na jej wprowadzenie do systemu leczenia nowotworów trzeba będzie jeszcze poczekać, o ile w ogóle zostanie ona kiedykolwiek zastosowana na szeroką skalę.

Zanim bakterie-cyborgi zabiorą się do roboty, warto pamiętać o zdrowym stylu życia, który zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Na pewno pomaga w tym zdrowa dieta, aktywność fizyczna i rezygnacja z alkoholu i wyrobów tytoniowych.


Posłuchaj

2:12
Bakterie-cyborgi w walce z rakiem (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: prof. Bożena Cybulska-Stopa (onkolożka)
Autor materiału: Józef Niewiarowski
Data emisji:
 19.01.2023
Godziny emisji: 11.48

kc/kor

 


Polecane