"Będziemy rozważali dalsze kroki w tej sprawie". Jabłoński o wypowiedzi szefa MSZ Austrii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Będziemy rozważali dalsze kroki w tej sprawie". Jabłoński o wypowiedzi szefa MSZ Austrii
Paweł JabłońskiFoto: gov.pl

Paweł Jabłoński skrytykował w "Trójkowym podsumowaniu dnia" słowa austriackiego ministra obrony narodowej. Podkreślił, że wszyscy w UE zgadzają się z tym, że należy nakładać na Rosję kolejne sankcje, ponieważ jest to w interesie bezpieczeństwa w Europie.

Szef MSZ Austrii Alexander Schallenberg skrytykował podczas swojej wizyty w Paryżu decyzję Polski o niewpuszczeniu na radę ministerialną OBWE w Łodzi szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. – OBWE jest jedną z nielicznych pozostałych platform, w których zasiadają rosyjscy dyplomaci. I muszą wysłuchiwać naszych argumentów i naszej ostrej krytyki rosyjskiej wojny napastniczej – powiedział Schallenberg.

Reakcja MSZ

Paweł Jabłoński powiedział na antenie Polskiego Radia, że polskie MSZ nie zostawi wypowiedzi austriackiego polityka bez odpowiedzi. – Będziemy rozważali dalsze działania ws. słów szefa MSZ Austrii. Takie wypowiedzi są niewłaściwe i nie powinny mieć miejsca. Zwłaszcza jeżeli w UE wszyscy zgadzamy się co do tego, że sankcje wobec Rosji muszą być kontynuowane i być dotkliwe – powiedział.

Jeżeli Rosja dostanie szanse wygrania wojny na Ukrainie, to wszyscy jesteśmy zagrożeni – dodał.

Wiceszef MSZ podkreślił także, że wiele krajów nadal jest mocno związanych z Rosją i wśród nich jest także Austria. – Prorosyjskość wciąż jest w wielu krajach Europy bardzo silna. Dochodzi ona często do najwyższych kręgów władzy. Jeśli ktoś mówi, że sankcje wobec Rosji są za ostre, to jest niedopuszczalne w rodzinie cywilizowanych państw – zaznaczył.

Posłuchaj

10:30
Paweł Jabłoński m.in. o słowach szefa MSZ Austrii (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 18.01.2023
Godzina emisji: 18.10

dz/kor

Polecane