Tomasz Szatkowski: na Zachodzie zmiana ws. Ukrainy postępuje cały czas, przekazywany jest cięższy sprzęt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Dziś Ukrainie pomaga prawie całe NATO, charakterystyka pomocy też się cały czas zmienia. To była na początku pomoc o charakterze taktycznym, defensywnym, powoli przechodzono do ciężkich systemów, jak Patriot - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Północnoatlantyckiej.

- Szef Sztabu Generalnego Ukrainy mówił o 300 czołgach i innych systemach, które byłyby potrzebne, by dokonać zmiany na froncie, myślę, że to liczba, która byłaby potrzebna w krótkim horyzoncie, kilkumiesięcznym - ocenił Tomasz Szatkowski.

Jak dodał, "w dalszej perspektywie, jeśli konflikt będzie trwał, będą potrzebne kolejne dostawy". - Trwają rozmowy, polskie władze są bardzo aktywne, także być może przełom nastąpi w najbliższym czasie - powiedział ambasador Polski przy NATO.

Większa koalicja ws. przekazywania sprzętu

- Oprócz formalnej zgody należałoby liczyć na udział Niemiec w takiej koalicji, nie tylko w zakresie dostarczenia pojazdów. Pomoc w utrzymaniu floty byłaby bardzo ważna - powiedział Szatkowski o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard.

- Polskie władze zdają sobie sprawę ze stawki wojny na Ukrainie, jeślibyśmy się zawahali, byli bardzo ostrożni, mogłoby dojść do sytuacji, w której Ukraina w ten czy inny sposób upadnie, Rosja wygra wojnę - mówił.

Stały przedstawiciel Polski przy Radzie Północnoatlantyckiej wskazywał, że NATO cały czas patroluje polskie niebo i chroni polskie wody przybrzeżne. Tomasz Szatkowski przypomniał także, że kontyngent żołnierzy NATO, który stacjonuje w Polsce, jest wyjątkowo liczny. Jak informują media, jego liczebność przekroczyła ostatnio 12 tys. żołnierzy.

Posłuchaj

12:55
Tomasz Szatkowski: na Zachodzie zmiana ws. Ukrainy postępuje cały czas, pamiętajmy w jakim punkcie startowaliśmy na początku zeszłego roku, było dosłownie kilka państw, które dostarczały pomoc Ukrainie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadziBeata Michniewicz
Gość: Tomasz Szatkowski (stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Północnoatlantyckiej)
Data emisji: 18.01.2023
Godzina emisji: 08.45

pg/kor

Polecane