Czechy na rozdrożu. Kto zostanie nowym prezydentem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czechy na rozdrożu. Kto zostanie nowym prezydentem?
Petr Pavel Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich w Czechach, która odbyła się w minioną niedzielę, do decydującej rozgrywki przeszli ekspremier Andrej Babiš oraz nowa postać na czeskiej scenie politycznej, były wojskowy i były członek partii komunistycznej, Petr Pavel. Obaj mają zupełnie inne programy, odmienne życiorysy i prezentują dwie różne tradycje polityczne.

Szanse obu polityków na zwycięstwo w drugiej turze są stosunkowo wyrównane, trudno więc stwierdzić, który z nich jest mocniejszym kandydatem. W "Klubie Trójki" przedstawiliśmy sylwetki obu prezydenckich kandydatów. Rozmawialiśmy też o tym, jak wygląda dzisiejsza polityka czeska.

Druga część kampanii prezydenckiej

W Czechach rozpoczyna się druga część kampanii prezydenckiej. W miniony weekend wyborcy zdecydowali, że w drugiej turze znajdą się emerytowany generał, były szef komitetu wojskowego NATO Petr Pavel oraz miliarder, były premier Andrej Babiš. Różnica między nimi była niewielka i wyniosła niespełna 23 tys. głosów.

Komentatorzy spodziewają się ostrej kampanii, w której startujący z pozycji lidera Petr Pavel będzie odpierał ataki swojego konkurenta. Z sondaży wynika, że potencjał dotarcia do nowych wyborców jest w przypadku Andreja Babiša mniejszy, dlatego jego strategią ma być zniechęcanie do głosowania na Pavla.

Kto zostanie prezydentem?

W miastach pojawiły się już billboardy, na których były premier zapewnia, że nie dopuści do wciągnięcia Czech w wojnę, bo jest dyplomatą, a nie wojskowym. W swoich wypowiedziach Andrej Babiš przedstawia też Petra Pavla jako kandydata popieranego przez rząd Petra Fiali, któremu ufa niespełna 30 proc. społeczeństwa.
Petra Pavla poparło czworo kandydatów pokonanych w pierwszej turze, w tym Danuše Nerudová, która z prawie 14 proc. głosów zajęła trzecie miejsce. Andrej Babiš może otrzymać poparcie skrajnie prawicowej partii SPD. Jej kandydat Jaroslav Bašta dostał 4,5 proc. głosów.
Druga tura wyborów prezydenckich w Czechach odbędzie się 27 i 28 stycznia.

Posłuchaj

48:21
Czechy na rozdrożu. Kto zostanie nowym prezydentem? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Wojciech Stobba (korespondent Polskiego Radia w Pradze); Łukasz Ogrodnik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych); Krzysztof Dębiec (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Jaroslav Kuchyna (czeski publicysta)
Data emisji: 18.01.2023
Godzina emisji: 21.10

IAR/PAP/zch

Polecane