"Sen o Warszawie” – jak powstał słynny przebój Marka Gaszyńskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 "Sen o Warszawie” – jak powstał słynny przebój Marka Gaszyńskiego
"Sen o Warszawie" stał się hymnem kibiców klubu piłkarskiego Legia Warszawa Foto: shutterstock/MaciejGillert

W Trójce wspominamy zmarłego Marka Gaszyńskiego. Słynny dziennikarz muzyczny był autorem kilkuset piosenek, w tym wielkiego przeboju Czesława Niemena "Sen o Warszawie". – Ten utwór brzmi ponadczasowo – mówi Piotr Wałecki, przewodnik po stadionie Legii i współpracownik Marka Gaszyńskiego.

Słynny przebój Czesława Niemena "Sen o Warszawie" powstał pod koniec lat 60. Drugie życie zyskał na początku XXI wieku, gdy kibice klubu piłkarskiego Legia Warszawa uczynili z niego swój nieoficjalny hymn. Swojego czasu warszawscy radni poddali pod głosowanie propozycję, by to właśnie ten utwór stał się oficjalnym hymnem Warszawy. Pomysł jednak upadł. Tekst do tej kultowej piosenki napisał Marek Gaszyński.

– Bardzo lubiłem Marka Gaszyńskiego, byłem z nim bardzo emocjonalnie związany. Zapraszał mnie do wspólnych radiowych audycji – mówi Piotr Wałecki. – Marek to był bardzo ciepły, dobry człowiek i bardzo dowcipny. Miał specyficzne poczucie humoru, na wysokim poziomie. Chciałbym, żeby słuchacze tak go zapamiętali. 

Hymn warszawskiej Legii

"Sen o Warszawie" pojawiał się wielokrotnie w rozmowach obydwu panów. – Marek był uradowany i zachwycony, że ta piosenka stała się hymnem kibiców Legii – opowiada gość Trójki. – Kibice odśpiewali ją po raz pierwszy w 2004 roku, w meczu Legii z Odrą Wodzisław. Od tamtej pory wybrzmiewa przed każdym meczem. Słuchanie jej na stadionie robi niezwykłe wrażenie.


Francuskie korzenie

Pierwowzór piosenki "Sen o Warszawie" powstał w wersji francuskiej podczas pobytu Czesława Niemena w Paryżu. – W 1965 roku artysta dostał tam kontrakt na nagranie EP-ki. Jedną z piosenek była bardzo osobista dla artysty "Chciałbym cofnąć czas". Dopisał tam wers o Warszawie, ale nie chciał zmieniać tekstu oryginału – opowiada rozmówca Karola Gnata. – Więc w ciągu kilku godzin skomponował nową muzykę, którą wysłał francuskiemu tekściarzowi i poecie Pierre'owi Delanoe. Tak powstała wersja francuska.


Źr. Youtube/NIEMEN - VARSOVIE


Ponadczasowe brzmienie

Potem przyszła refleksja, że dobrze byłoby mieć polską wersję piosenki. Niemen wysłał więc wersję gitarową Markowi Gaszyńskiemu, którego dobrze znał, z prośbą o napisanie tekstu. Dla Gaszyńskiego, wówczas początkującego tekściarza, był to jeden z pierwszych tekstów. Ponoć słowa piosenki przedyktował Niemenowi telefonicznie. – Tak powstał kultowy przebój, który został nagrany na podkładzie francuskiego utworu, z muzyką w wykonaniu Orkiestry Michela Colembiera – tłumaczy Piotr Wałecki. – To była bardzo znana orkiestra, która nagrywała dla Jacques'a Brela czy Charlesa Aznavoura. To kapitalne brzmienie, które wówczas w Polsce było nieosiągalne, sprawia, że ten utwór brzmi tak ponadczasowo. 

Źr. Youtube/Metallica: Rob & Kirk's Doodle (Warsaw, Poland - August 21, 2019)

Nieustająco inspirujący "Warszawski dzień"

Piosenka na przestrzeni lat była brana na warsztat przez wielu artystów i cały czas inspiruje. "Sen o Warszawie" wykonała sama Metallica, na koncercie w Polsce w 2019 roku, a fragment zaśpiewał zespół Coldplay podczas koncertu w Warszawie.


Posłuchaj

10:36
"Sen o Warszawie" - jak powstał słynny przebój autorstwa Marka Gaszyńskiego? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Piotr Wałecki (przewodnik po stadionie Legii, prywatnie znajomy i współpracownik Marka Gaszyńskiego)
Data emisji: 16.01.2023
Godzina emisji: 7.50

aw/kor

Polecane