Niemieckie leopardy dla Ukrainy. Czarzasty: Polska przoduje w kwestii pomocy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Pomysł, żeby 11 krajów, członków Unii Europejskiej, przekazało 10 proc. zasobów leopardów, jest dobry - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Lewicy. 

W środę we Lwowie prezydent Andrzej Duda przekazał, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard (10-14 wozów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, "przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa". Prezydent wskazał, że chodzi o to, by taka koalicja przekazała taką liczbę czołgów, by łącznie stanowiły one istotną siłę bojową - jak wskazał, chodzi o brygadową grupę bojową.

Ponieważ leopardy są produkowane przez Niemcy, istotna jest zgoda tego kraju na przekazanie ich państwu niewchodzącemu w skład NATO. Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck z partii Zielonych stwierdził, że Niemcy "nie powinny stawać na drodze w tej sprawie". Berlin zwleka jednak z decyzją w tej sprawie. 

Wsparcie Ukrainy na wielu płaszczyznach

Do kwestii przekazania czołgów Leopard odniósł się w rozmowie w Programie 3 Polskiego Radia Włodzimierz Czarzasty, który stwierdził, że jest to bardzo dobry pomysł. - Pomysł na to, żeby przekazać 10 proc. zasobów leopardów przez 11 krajów w Europie, członków Unii Europejskiej, to dobry pomysł - stwierdził. - Zawsze uważałem, żeby pomagać Ukrainie we wszystkich wymiarach, w tym militarnym, finansowym i ludzkim. Co robimy zresztą. Polska w tej sprawie jest krajem przodującym - dodał. 

Poseł przyznał, że w tej sprawie chwali prezydenta Andrzeja Dudę i "tych, którzy do tego doprowadzają". 

- Z tego, co wiem, mamy teraz 249 leopardów, a chcemy przekazać 14. Pomysł, żeby wspólnie działać w tej sprawie, jest dobry. Mamy dobre kontakty z SPD i wkładamy do głowy sposób myślenia nasz o Ukrainie - przy każdej możliwej okazji - zaznaczył.

Czytaj także:

Czarzasty zapowiedział, że na początku lutego odbędzie się spotkanie z władzami SPD - partii, z której wywodzi się kanclerz Olaf Scholz. - Będziemy wspierali ten pomysł - dodał. 

Wiceprzewodniczący Lewicy przyznał, że niemieckie społeczeństwo jest podzielone w kwestii pomocy Ukrainie, choć znacznie mniej niż na początku wojny. Jego zdaniem Niemcy "powoli wychodzą z szoku", który zafundowała im kanclerz Merkel, budując obraz Rosji jako "przyjaciela i partnera". 

Posłuchaj

13:25
Włodzimierz Czarzasty o pomocy Ukrainie i niemieckich Leopardach, które mogą trafić na front (Program 3 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadzącaBeata Michniewicz
Gość: Włodzimierz Czarzasty (współprzewodniczący Lewicy)
Data emisji: 12.01.2023
Godzina emisji: 08.45

as/kor

Polecane