Afera korupcyjna w PE. "Nie da się jej zamieść pod dywan"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Afera korupcyjna w PE. "Nie da się jej zamieść pod dywan"
Parlament Europejski w StrasburguFoto: Shutterstock/Drop of Light

– Ta afera rozwija się w tempie zaskakującym. Przyczyna jest prosta: policje trzech krajów – Belgii, Włoch i Grecji – wybudziły się z zimowego snu i postanowiły działać. Mówi się, że ma to dotyczyć 60 eurodeputowanych. Kwoty, które są już podawane np. przez Dominika Tarczyńskiego, to 60 mln euro, a rozmawiamy o dwóch sponsorach i to tych najważniejszych. Wiadomo, że największym i najbardziej niebezpiecznym sponsorem jest Rosja – mówił publicysta Adrian Stankowski. 

– Tej afery się nie da zamieść pod dywan. Przewodnicząca Metsola wie, że to jest niemożliwe, dlatego zgodziła się na przeprowadzenie debaty. To zmiana reguł gry – mówił gość "Klubu Trójki". 

Miłosz Manasterski, odnosząc się do bezkarności urzędników, przywołał chińskie powiedzenia mówiące o tym, że "góry są wysokie, a cesarz jest daleko". – Wydaje mi się, że urzędnicy w Brukseli, a także europosłowie, mają bardzo wygodne poczucie separacji od swoich własnych wyborców, od swoich rządów. Cały ten system europejski stworzono chyba po to, by taka separacja powstała – oceniał. Jak przypomniał, zanim powstał Parlament Europejski, w Zgromadzeniu Europejskim w latach 70. zasiadali posłowie oddelegowani tam z krajów członkowskich. 

Jak zwrócił uwagę Karol Gac, instytucje unijne tkwią w systemie, który sprzyja brakowi transparentności, szarej strefie. – Pamiętamy, co działo się przy wprowadzaniu dziurawego jak sito, ale mającego jakieś ramy rejestru lobbystów, jaką walkę trzeba było stoczyć, żeby go wprowadzić. Dopiero później zaczęto go uzupełniać, pracować nad tym – przypominał. 

Kolejni europosłowie zamieszani

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim ujrzała światło dzienne w połowie grudnia ubiegłego roku. W poniedziałek podczas otwarcia sesji plenarnej w Strasburgu przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola potwierdziła oficjalnie uruchomienie procedury uchylenia immunitetów kolejnym dwóm deputowanym w reakcji na skandal korupcyjny. Chodzi o Włocha Andreę Cozzolino i Belga Marca Tarabellę.

Posłuchaj

49:16
Afera korupcyjna w PE. Jak nie dopuścić do takich powtórki? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: Miłosz Manasterski (pisarz, publicysta, Agencja Informacyjna), Adrian Stankowski (publicysta, "Gazeta Polska Codziennie") i Karol Gac (publicysta, "Do Rzeczy").
Data emisji: 16.01.2023
Godzina emisji: 21.10

IAR/gs/kor

Polecane