Antoni Macierewicz: w ciągu najbliższych lat polska armia może stać się najsilniejsza w Europie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Antoni Macierewicz: w ciągu najbliższych lat polska armia może stać się najsilniejsza w Europie
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

- To jest olbrzymia zmiana przywrócenia siły wojska zarówno jeśli chodzi o sprzęt wojskowy jak i jeśli chodzi o rodzaje sił zbrojnych oraz zwiększenie liczebności armii i przeniesienie jej tak, żeby ona broniła naszej wschodniej granicy, co niestety przedtem było zupełnie lekceważone - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz komentując awans Wojska Polskiego w rankingu Global Firepower.

W ciągu ostatniego roku Polska awansowała o cztery pozycje i zajmuje 20. miejsce wśród potęg militarnych świata w najnowszej edycji rankingu Global Firepower. Zestawienie mierzy potencjał militarny 145 państw świata. Na pierwszym miejscu znajdują się USA, na drugim - Rosja, trzecim - Chiny. Dalej plasują się Indie, Wielka Brytania, Korea Płd., Pakistan, Japonia, Francja i Włochy.

Walcząca z rosyjską agresją Ukraina znalazła się na 15. miejscu, w zeszłym roku zajmowała 22. pozycję - pokazuje ogłoszony na początku stycznia br. raport za 2023 rok. Polska wyprzedziła w zestawieniu m.in. Hiszpanię, Arabię Saudyjską i Tajwan.

Antoni Macierewicz: awans polskiej armii w pełni uzasadniony

W Polskim Radiu 24 najnowszy ranking siły armii komentował b. szef MON Antoni Macierewicz. Gość audycji podkreślił, że awans polskiej armii w rankingu jest w pełni uzasadniony i wynika z "tego, co zostało zrobione po roku 2015 przez Prawo i Sprawiedliwość".

- To jest olbrzymia zmiana przywrócenia siły wojska zarówno jeśli chodzi o sprzęt wojskowy jak i jeśli chodzi o rodzaje sił zbrojnych oraz zwiększenie liczebności armii i przeniesienie jej tak, żeby ona broniła naszej wschodniej granicy, co niestety przedtem było zupełnie lekceważone - wymieniał Antoni Macierewicz.

Jego zdaniem to wszystko świadczy, że w obecnej chwili polska armia jest ważna, istotna i doceniana na świecie. Były szef MON przypomniał także, że w rankingu Polska wyprzedza także niemieckie siły zbrojne.

Polska i Ukraina wśród najsilniejszych armii świata

Antoni Macierewicz odniósł się także do awansu armii ukraińskiej w tym zestawieniu. Jak podkreślił jest to w pełni uzasadnione i to nie tylko dlatego, że Ukraina obecnie jest zaopatrywana przez państwa zachodu, aby móc walczyć z agresją rosyjską, ale też ze względu na reformę ukraińskiej armii, która odbywała się od 2014 roku.

Armia ukraińska była od 2014 roku niesłychanie intensywnie przebudowywana, zbrojona, tworzono nowe formacje, w tym wojska obrony terytorialnej, ale przede wszystkim obronę cywilną no i także szkolenie w dużym stopniu w oparciu o koncepcje natowskie i amerykańskie - mówił Antonii Macierewicz, dodając, że Wojsko Polskie przeszło podobną ewolucję.

- Dzięki olbrzymim pieniądzom, jakie w ciągu ostatnich dwóch lat napłynęły do Ministerstwa Obrony Narodowej, została stworzona możliwość wielkich zakupów potencjalnych - nie wszystkie jeszcze oczywiście dopłynęły do Polski. Ale te, które już zostały zamówione, pokazują, że w ciągu najbliższych lat polska armia będzie jedną z najsilniejszych, jeśli nie najsilniejszą armią europejską - podkreślił były minister obrony.

Czytaj również:

Posłuchaj

23:14
Antoni Macierewicz o sile polskiej armii ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS, b. szef MON, marszałek senior Sejmu IX kadencji)
Data emisji: 14.01.2023
Godzina emisji: 13.06

PAP/PR24/jmo

Polecane