Ustawa o SN trafi do Senatu. Skurkiewicz: liczę, że jak najszybciej wejdzie w życie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Wiceminister obrony narodowej, senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz wyraził nadzieję na jak najszybsze wejście w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i odblokowanie unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. O tej sprawie dyskutowali także w "Śniadaniu w Trójce" Marek Sawicki z PSL, poseł PO Grzegorz Schetyna i szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. 

W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Wiceminister obrony narodowej, senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz zaznaczył w Programie 3 Polskiego Radia, że ustawa jest w trakcie procesu legislacyjnego. Wyraził nadzieję, że marszałek Tomasz Grodzki jeszcze w styczniu zwoła posiedzenie Senatu i że ustawa trafi potem bezpośrednio na biurko prezydenta.

Grzegorz Schetyna (PO, Koalicja Obywatelska) powiedział, że w kwestii głosowania nad ustawą była ogłoszona dyscyplina klubowa. Dodał, że jego ugrupowanie miało ogromny dylemat jak głosować. Ostatecznie zdecydowano, że wstrzymanie się od głosu daje Polsce możliwość sięgnięcia po środki europejskie w ramach KPO.

Marek Sawicki (PSL) powiedział zaś, że uzgodniono kilka poprawek do tej ustawy i wyraził nadzieję, że w opozycja senacka będzie starała się przypilnować tej kwestii.

Najczęściej czytane

Stanowisko prezydenta będzie znane, gdy ustawa trafi na jego biurko

– Prezydent Andrzej Duda poczeka z oceną ustawy o Sądzie Najwyższym do momentu, gdy trafi ona na jego biurko – poinformował w "Śniadaniu w Trójce" szef prezydenckiego Gabinetu Paweł Szrot.

Ustawa przewiduje między innymi, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Obecnie zajmuje się nimi Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. W jej kompetencjach pozostanie rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych pozostałych zawodów prawniczych. Zmiany dotyczą też testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

W audycji rozmawiano także o komisji weryfikacyjnej ds. wpływów Rosji, dostawach czołgów dla Ukrainy oraz o relacjach polsko-ukraińskich.


Posłuchaj

52:04
Politycy o ustawie o Sądzie Najwyższym, komisji weryfikacyjnej ds. wpływów Rosji, dostawach czołgów dla Ukrainy i relacjach polsko-ukraińskich (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: 
Beata Michniewicz
Goście: Wojciech Skurkiewicz (PiS), Grzegorz Schetyna (KO), Marek Sawicki (PSL), Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 
14.01.2023
Godzina emisji: 
09.06

Trójka/IAR/in.

Polecane