Zagraj w Kopernika i sprawdź, jak działa tablica atronomiczna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zagraj w Kopernika i sprawdź, jak działa tablica atronomiczna
Rękopis kopernikańskiego dzieła trafił do Polski dopiero w roku 1956. 25 września tego roku Muzeum Narodowe w Warszawie przekazało rękopis do Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie znajduje się do dziś Foto: Shutterstock/Lia Koltyrina

2023 to rok Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przygotowuje aplikację wyjaśniającą działanie tablicy astronomicznej i grę komputerową związaną z codziennym życiem Mikołaja Kopernika na olsztyńskim zamku.

Kopernik - doradca finansowy

- Mikołaj Kopernik kojarzy się z Toruniem, bo tam się urodził, ale to na Warmii spędził ponad 40 lat swojego bardzo owocnego życia - m.in. w Olsztynie i w Lidzbarku Warmińskim  - mówi historyk  Sebastian Mierzyński. - Jeśli odłożymy na bok astronomię, to polskiemu odkrywcy zawdzięczamy też kwestie związane z prawami ekonomicznymi, bo to właśnie Kopernik pouczał Zygmunta Starego, co zrobić, żeby moneta była "dobra". 

Tablica astronomiczna - jak powstała i do czego służyła?

W olsztyńskim zamku astronom mieszkał od listopada 1516 roku z przerwami do 1521 i to właśnie tam zachował się jedyny oryginalny przyrząd astronomiczny Mikołaja Kopernika, czyli tablica astronomiczna. Tablica, którą można oglądać, ma wymiary 7,05 na 1,4 m i jest namalowana na podwójnej warstwie tynku techniką mokrego fresku. W ocenie ekspertów powstała ona w 1517 roku. Aby ją wyrysować Kopernik zawiesił na zamkowej wieży lustro, a na parapecie ustawił pojemnik z cieczą - odbijane w ten sposób "zajączki" zaznaczał na tablicy - tak wykreślił linie. Cały proces powstawania tablicy będzie można zobaczyć w aplikacji. - Chcemy objaśnić turystom prostotę tego - na pierwszy rzut oka skomplikowanego - działania - wyjaśnia gość Czwórki. 

Nocne życie krakowskiego studenta

Astronomia w życiu Mikołaja Kopernika pojawiła się już w czasie jego studiów w Krakowie, była też elementem kursu nauki medycyny. - Razem ze studentami chodził po dachach krakowskich i oglądał niebo. A potem - razem z kolegami - został "wygnany" za "złe zachowanie" na łąki nadwiślańskie - śmieje się rozmówca Kasi Dydo. - W momencie, w którym trafił do Italii, natknął się na dr Navarro, z którym zaczął prowadzić obserwacje astronomiczne. 

"

Zobacz także:

Zagraj w Kopernika

Więcej o życiu codziennym Kopernika już wkrótce dowiemy się dzięki grze komputerowej, która przeniesie graczy do czasów pobytu naukowca w Olsztynie tj. do początku XVI w. - Cały przekaz dopasujemy do kryterium wieku odbiorcy, więc grać będzie można na różnych poziomach.Poruszymy także kwestie związane z militariami, czyli z przygotowaniem zamku do obrony. Bo Kopernik w czasie wojny z Krzyżakami zajmował się także sprowadzaniem hakownic, czyli prymitywnej broni palnej - dodaje Sebastian Mierzyński.   

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Posłuchaj

21:55
Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika w Muzeum Warmii i Mazur (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zarówno aplikacja, jak i gra komputerowa powstają z myślą o celebrowaniu Roku Kopernikowskiego i będą dostępne po 8 listopada. W 2023 przypada okrągła, 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika i 480. rocznica jego śmierci

"

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Sebastian Mierzyński (historyk, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie) 

Data emisji: 13.01.2023

Godz. emisji: 10.15

kul

Polecane