Niemieckie patrioty dla Polski. Siemoniak: cieszę się, że polski rząd poszedł taką drogą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niemieckie patrioty dla Polski. Siemoniak: cieszę się, że polski rząd poszedł taką drogą
Tomasz SiemoniakFoto: Trójka

– Obecna sytuacja wymaga zwiększania obecności wojskowej sojuszników w Polsce. To już nie jest kwestia jakichś peryferii bezpieczeństwa w Europie, jak to widziano wiele lat temu – powiedział Tomasz Siemoniak w Programie 3 Polskiego Radia. Polityk KO odniósł się w ten sposób do operacji przekazania Polsce niemieckich baterii Patriot.

Po wybuchu rakiety w Przewodowie (woj. lubelskie), w wyniku którego śmierć poniosło dwóch Polaków, władze Niemiec zaproponowały Polsce przekazanie baterii Patriot. Polski rząd wyszedł jednak z kontrpropozycją, aby rozlokować niemieckie wyrzutnie na zachodzie Ukrainy, aby chroniły one terytorium obu państw. Niemcy odrzucili wtedy takie rozwiązanie, argumentując, że nie można użyć tych systemów poza granicami NATO, mimo iż Ukraińcy używali już innych NATO-owskich sprzętów, takich jak m.in. rakiety HIMARS.

Niedługo później, podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu, Stany Zjednoczone ogłosiły, że przekażą Ukrainie swoją baterię Patriot i wyszkolą ich żołnierzy. Pod naciskiem Amerykanów podobną decyzję podjęły również Niemcy. Polska z kolei potwierdziła, że też przyjmie niemieckie patrioty.

"Wojskowi NATO nie mogą wejść na Ukrainę"

W radiowej Trójce Tomasz Siemoniak został zapytany, czy żałuje swoich słów, w których krytykował polski rząd za inicjatywę przekazania patriotów Ukrainie. – Proszę znaleźć jedno nieprawdziwe zdanie, które można określić głupstwem, z tego, co mówiłem. Mówiłem wtedy wyraźnie: przyjmijmy niemieckie baterie Patriot, bo niemożliwe jest, by z niemieckimi żołnierzami wyjechały one na Ukrainę. Po prostu wojskowi NATO nie mogą wejść w wojnę na Ukrainie, a szkolenie ukraińskich załóg wymaga miesięcy - stwierdził polityk KO. – Cieszę się, że polski rząd poszedł taką drogą i bierzemy niemieckie patrioty – dodał b. szef MON.


Posłuchaj

9:58
Tomasz Siemoniak o przekazaniu Polsce i Ukrainie baterii Patriot (Trójka/Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz także:

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Maksymilian Maszenda
Gość: Tomasz Siemoniak (KO)
Data emisji: 12.01.2023
Godzina emisji: 18.10

jp/kor

Polecane