PiS chce zmienić Kodeks wyborczy. Poseł PSL: to zwiększy szanse dotarcia do lokali wyborczych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
PiS chce zmienić Kodeks wyborczy. Poseł PSL: to zwiększy szanse dotarcia do lokali wyborczych
Jan Łopata, poseł PSLFoto: Krupiński / PR24

- Demokracja ma takie oblicze, że ta sama kartka liczy się w ręku biskupa, posła i rolnika jednakowo, chcemy dać tę szansę każdemu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Łopata (Polskie Stronnictwo Ludowe), komentując propozycje zmian w Kodeksie wyborczym.

Pod koniec grudnia ub.r. Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Zakłada on m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji. Według autorów projektu rozwiązania te mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach.

Jan Łopata przypominał, że klub PSL był przeciwko odrzuceniu ustawy w pierwszym czytaniu. - Chcemy zwiększyć szanse dotarcia do lokali wyborczych - zapewniał.

Posłuchaj

12:28
Poseł Jan Łopata o nowelizacji Kodeksu wyborczego (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

Projekt przewiduje, że komisje wyborcze będzie można tworzyć już w miejscowościach liczących od 200 osób. Wcześniej w obwodzie musiało mieszkać co najmniej 500 osób.

Projekt zakłada także, że władze gminy będą musiały zapewnić bezpłatny transport do lokalu wyborczego w dniu wyborów, jeśli w gminie nie funkcjonuje transport publiczny albo najbliższy przystanek jest oddalony od lokalu o ponad 1,5 km. Darmowy przewóz ma być przewidziany również dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, które ukończyły 60 lat.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Jan Łopata

Data emisji: 12.01.2023

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka/kor

Polecane