Historia i nowoczesność. Kazimierz Jagiellończyk w Twierdzy Wisłoujście
2023-01-12, 16:01 | aktualizacja 2023-01-13, 10:01
Muzeum Gdańska zakończyło proces skanowania laserowego zabytkowej figury króla Kazimierza Jagiellończyka z Dworu Artusa. Jej kopia, przygotowana na podstawie modelu komputerowego, za kilka lat stanie na nowej wystawie stałej w Twierdzy Wisłoujście.
Zeskanowana przez gdańskie muzeum figura Kazimierza Jagiellończyka powstała w 1540 roku. Jej budowa została ufundowana przez gdańszczan jako wyraz wdzięczności dla polskiego władcy za wyswobodzenie spod panowania Krzyżaków. – Każdy z nas kojarzy z podręczników do historii taki termin jak "wojna trzynastoletnia". Był to jeden z najbardziej wyniszczających zakon krzyżacki konfliktów zbrojnych. Wtedy też do coraz większego znaczenia zaczęły dochodzić wojska zaciężne. Te wojska w bardzo dużej mierze finansowane były przez Gdańsk, Toruń i Elbląg – opowiada dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.
– W związku z tym, żeby tę wojnę w ogóle móc prowadzić, Kazimierz Jagiellończyk i miasta pruskie doszli do porozumienia: miasta finansują działania wojenne, a król prowadzi całą kampanię wojenną. Jednym z głównych powodów umożliwiających prowadzenie tej wojny było wydanie serii przywilejów. Wśród nich był wielki przywilej dla Gdańska, dzięki któremu miasto uzyskało jurysdykcję nad terenem dzisiejszego Wisłoujścia. Dzisiaj w tym miejscu stoi jedyna nowożytna morska fortyfikacja Rzeczpospolitej i chcemy, aby w Twierdzy Wisłoujście ta opowieść o obiekcie zaczynała się właśnie od naszego polskiego króla, dzięki któremu ta fortyfikacja mogła w ogóle powstać – zaznacza gość "Trójki do trzeciej".
Najczęściej czytane:
- Najstarsi i najpóźniej koronowani królowie Polski. Zestawienie rekordzistów na polskim tronie
- Miejsce unikatowe – Muzeum Getta Warszawskiego
Historia i nowoczesność
Projekt postawienia w Twierdzy Wisłoujście kopii zabytkowej figury jest przykładem połączenia historii z nowoczesnymi technologiami. Pracownicy Muzeum Gdańska zakończyli już skanowanie 3D obiektu. Jak mówi dr Andrzej Gierszewski, prace przebiegają w kilku etapach. – Najpierw wykonaliśmy skanowanie laserem. Wokół figury musieliśmy zbudować aluminiową konstrukcję, na którą nanieśliśmy kropeczki, nazywane profesjonalnie punktami referencyjnymi. Te punkty umożliwiły chociażby pobranie odpowiednich odległości przy skanowaniu. Warto mieć na uwadze, że sama rzeźba ma 2,01 m wysokości, więc jest to zabytek dość dużych gabarytów – wyjaśnia dr Andrzej Gierszewski i mówi, że w ciągu trzech miesięcy model figury ma zostać odtworzony.
Według planów efekt finalny zostanie przedstawiony latem 2023 roku. – Wtedy oryginał figury uda się na wycieczkę do Krakowa i zostanie zaprezentowany na Wawelu. Natomiast przez trzy miesiące sezonu letniego i trochę jesiennego będzie można zobaczyć replikę w Dworze Artusa. Kolejny raz, gdy zagości ona na salach wystawowych, będzie w 2024 roku, już po otwarciu zrewaloryzowanej Twierdzy Wisłoujście, gdzie znajdziemy nową wystawę stałą i nowe przestrzenie warsztatowe – mówi rozmówca Michała Żołądkowskiego.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: dr Andrzej Gierszewski (Muzeum Gdańska)
Data emisji: 12.01.2023
Godzina emisji: 14.25
qch