Trójka w zimowej stolicy Polski. Audycja specjalna z Zakopanego [SPRAWDŹ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Góralska tradycja, muzyka, tańce i kultura Podhala. "Zapraszamy na weekend" nadawało z Zakopanego. Z plenerowego studia, wprost ze stolicy Tatr, Piotr Firan i jego wyjątkowi goście opowiedzieli o góralskich zwyczajach i zaprosili na akcję "Z głową w górach". 

Wizytę w Zakopanem rozpoczęliśmy o godz. 10.00 audycją "Zapraszamy na weekend". Ze słuchaczami spotkał się Piotr Firan.

Historia Zakopanego

Pierwszym punktem zwiedzania stało się Muzeum Tatrzańskie. Po placówce oprowadził nas Wojciech Szatkowski, przewodnik. – Historia Zakopanego to już ładny kawałek czasu. Pierwsze dokumenty, na których znajduje się nazwa naszego miasta, pochodzą z początku XVII wieku. Zakopane przez długi czas było miejscowością położoną wśród gór, która potrzebowała człowieka, który pokazałby jej piękno Polakom. Tą osobą stał się Tytus Chałubiński, człowiek bardzo szlachetny, naukowiec i taternik. Przyjechał tu latem 1873 roku i to on pokazał polskiej inteligencji, że góry są piękne, a górale to ludzie niesamowici, z bogatą kulturą ludową – opowiadał. 

Posłuchaj

5:34
Historia Zakopanego i wizyta w Muzeum Tatrzańskim cz.1 (Z głową w górach/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

5:23
Historia Zakopanego i wizyta w Muzeum Tatrzańskim cz.2 (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Puchar Świata w skokach narciarskich

Trwający weekend w Zakopanem to także konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. O formę naszych skoczków Piotr Firan zapytał bardzo wyjątkowego gościa, który zawitał do plenerowego studia Trójki.  

>>> Z głową w górach, czyli Trójka w Zakopanem. Zobacz galerię! <<<

– Mamy trójkę zawodników w absolutnej czołówce Pucharu Świata. Dziś skaczemy na własnej skoczni. Póki co warunki są dobre, konkurs zapowiada się więc bardzo obiektywnie. W wysokiej formie jest Dawid Kubacki. W coraz lepszej jest też Kamil Stoch – mówił w Trójce Apoloniusz Tajner, honorowy prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Posłuchaj

4:34
Apoloniusz Tajner gościem plenerwoego studia Trójki (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

Kultura góralska

Kultura góralska to nie tylko charakterystyczny akcent i strój. Nasze studio odwiedził prawdziwy góral  Paweł Łojas, z Centrum Edukacji Regionalnej Bardzo pilnujemy tego, by nasze dzieci mówiły, śpiewały, tańczyły i ubierały się po góralsku. Udaje się nam dobrze zachęcić do tego zwłaszcza młode pokolenie, z czego niezmiernie się cieszymy  mówił.

Posłuchaj

6:50
Kultywowanie góralskich tradycji (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Oscypki

Odwiedziliśmy także Muzeum Oscypka, w którym poznaliśmy historię i specyfikę tego smakołyku, przedstawił je Słuchaczom Trójki Miłosz Buczyłko. O wyrabianiu podhalańskiego specjału w Trójce opowiadał baca Stanisław Tylka.

Posłuchaj

4:36
Podhalański przysmak - oscypek (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W Zakopanem wciąż trwa 14. edycja Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych. Koncertów od piątku do niedzieli można słuchać w lokalnych świątyniach. W sobotę zaśpiewa m.in. Basia Giewont, laureatka nagrody Trójki. Jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów dużych i małych? O tym mówiła Katarzyna Stachoń-Groblowy, inspektor Wydziału Kultury miasta Zakopane.

A już wieczorem zaprosiliśmy na specjalne wydanie "Listy przebojów Trójki" (od godz. 19.00 do 22.00) – wprost z Zakopanego prowadził je Tomasz Miara. 

"Z głową w górach"

Cykl "Z głową w górach" to akcja zainicjowana przez Program 1 Polskiego Radia oraz radiową Trójkę. Podczas zimowych ferii dziennikarze będą odwiedzać popularne miejscowości górskie i realizować plenerowe audycje, by być bliżej swoich słuchaczy. Akcja ma na celu propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz prezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc.

Po wizycie w Zakopanem reporterzy cyklu "Z głową w górach" odwiedzą kolejne miejscowości: Karpacz (20-21 stycznia), Zieleniec (27-28 stycznia), Krynica-Zdrój (3-4 lutego), Szczyrk (10-11 lutego), Czarna Góra (17-18 lutego) oraz Ustrzyki Dolne (24-25 lutego).

 Z głową w górach w Zakopanem
  "Z głową w górach" w Zakopanem
zch/kc

Polecane