"Trójka pod Księżycem" i teatry warszawskie w nowym roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod Księżycem" i teatry warszawskie w nowym roku
Przemysław Bluszcz w studiu Polskiego RadiaFoto: Kusinski Wojciech/PR

Do "Trójki pod Księżycem" zaprosiliśmy dwa warszawskie teatry: Ateneum i TR Warszawa. Gośćmi specjalnymi wydania byli aktorzy Teatru Ateneum: Przemysław Bluszcz oraz Dariusz Wnuk, ale obaj w nietypowych dla siebie rolach.

Przemysław Bluszcz reżyseruje spektakl, w którym gra jego kolega. Dariusz Wnuk natomiast jest pomysłodawcą pierwszej w 2023 roku premiery w Ateneum, będącej jego monodramem. "Znieważeni" to adaptacja powieści Sandora Maraiego, z roku 1947 (IV tom cyklu "Dzieło Garrenów"). Urodzony w 1900 roku w Koszycach, Marai wyemigrował z Węgier w 1948 roku najpierw do Włoch, później do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku pracował w Radiu Wolna Europa. Od 1943 roku do 1989, czyli do samobójczej śmierci pisał Dziennik.

W profetycznej powieści, jaką okazali się po latach "Znieważeni", węgierski pisarz podejmuje tematy, które  są przerażająco aktualne. Jak podkreśla reżyser spektaklu, to powieść – ostrzeżenie, powieść – apel o opamiętanie i wzięcie odpowiedzialności za los Europy, zadaje też pytania o charakterze uniwersalnym, m.in. o rolę słowa, rolę kultury.

Wybór tego tytułu na rozpoczęcie roku premier w Teatrze przy Jaracza w Warszawie wydaje się wyjątkowo ważny właśnie teraz w czasie, w którym świat przeżywa kryzys nie tylko z powodu nasilenia działań wojennych na terenie Ukrainy.

W TR Warszawa natomiast na razie jeszcze nie rozmawia się o premierach, natomiast jest nadzieja, że konflikt, który, jak okazało się pod koniec ubiegłego sezonu, trwał w tym teatrze od lat, zostanie zakończony. Od 1 września dyrekcję w TR Warszawa obejmie Anna Rochowska, pedagog teatru, absolwentka Wiedzy od Teatrze, związana z teatrem przy Marszałkowskiej 8 od 1996 roku. Wygrała właśnie konkurs, przedstawiając spójny, merytoryczny program, będąc zarazem osobą, którą wskazał zespół teatru. Zaprosiliśmy więc Ann Rochowską do tego wydania "Trójki pod Księżycem" wraz z reprezentantem zespołu aktorskiego Dobromirem Dymeckim

Losy teatru przy Marszałkowskiej śledzimy od połowy lat 90. Towarzyszyliśmy mu, kiedy rewolucjonizował polski teatr, kiedy był uznawany za sprawą spektakularnych sukcesów za jeden z najważniejszych teatrów przełomu XX i XXI wieku. Było więc oczywiste, że będziemy mu sekundować i teraz w trudnym okresie przejściowym.

 Z teatrów pozawarszawskich wybraliśmy Teatr Wybrzeże w Gdańsku, gdzie 13 stycznia odbędzie się pierwsza premiera tego roku w reżyserii dyrektora Adama Orzechowskiego. Naszym gościem na łączach będzie autor sztuki, vice-dyrektor Wybrzeża, jego kierownik literacki Radosław Paczocha. "Punkt zero" to historia mężczyzny, który osiągnąwszy wszystko, do czego dążył, utracił poczucie sensu i próbuje w kryzysie, wystartować z umownego punktu zero.

Posłuchaj

1:57:02
"Trójka pod Księżycem" i teatry warszawskie w nowym roku (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 0.04

bm/zch

Polecane