35mm.online. Tu znajdziesz arcydzieła polskiego kina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
35mm.online. Tu znajdziesz arcydzieła polskiego kina
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie. Zakład Montażu i Dźwięku. Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Ulica Chełmska 21 w Warszawie to jedno z najbardziej filmowych miejsc w Polsce, a platforma streamingowa 35mm.online to adres, który na pewno spodoba się fanom polskiego kina. 

- 35 mm to standardowa szerokość taśmy, na której kiedyś kręcono filmy. Nasza platforma to w pewnym sensie hołd dla historii polskiego kina - mówi Monika Talarczyk, redaktorka platformy streamingowej WFDiF. 

Tu działa się historia polskiej kinematografii

W ciągu 74 lat istnienia Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na Chełmskiej 21 w Warszawie stała się jednym z najważniejszych miejsc w historii polskiego kina. To tu rodziły się i rozkwitały najważniejsze trendy w polskim kinie dokumentalnym, tutaj swoje fabuły reżyserowali mistrzowie polskiej kinematografii: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Krzysztof Kieślowski i Jerzy Hoffman.

Jak korzystać z 35mm.online?

Teraz my, widzowie, możemy bezpłatnie korzystać z archiwum WFDiF dzięki platformie streamingowej 35mm.online. W przestrzeni cyfrowej platformy znajduje się zbiór blisko 4000 unikalnych tytułów. - Platforma jest "żywa", więc cały czas uzupełniamy jej zasoby - mówi gość Czwórki. Wszystkie dostępne w serwisie materiały filmowe są zdigitalizowane i zrekonstruowane - zarówno w Polsce, jak i za granicą. - Cyfrowa rekonstrukcja filmu polega na oczyszczeniu taśmy i wydobyciu walorów, które wyblakły wraz z latami, na takim przystosowaniu obrazu, żeby można go było swobodnie oglądać na nośniku cyfrowym i w streamingu - wyjaśnia. Ponadto materiały filmowe mają audiodeskrypcję, transkrypcję, napisy w wersji polskiej i angielskiej, a także kompleksowe opisy. Dla użytkowników zagranicznych utworzona została wersja angielska serwisu.

Sprawdź też:

- Wyszukiwarka na stronie działa dość intuicyjne. Można przeglądać zbiory pod kątem reżyserów, aktorów i aktorek albo tytułów. Albo możecie zdać się na nas, czyli na redaktorów platformy, którzy co miesiąc proponują "kolekcje". W styczniu mamy wydanie karnawałowe, więc są roztańczeni Elżbieta Czyżewska i Daniel Olbrychski w filmie "Małżeństwo z rozsądku" i musical "Lata dwudzieste, lata trzydzieste", z Piotrem Fronczewskim w jednej z ról głównych - wymienia rozmówczyni Kasi Dydo.

"Na Chełmskiej kręcono filmy i nagrywano muzykę"

Posłuchaj

19:12
Jak działa i jakie treści oferuje platforma "35mm.online"? (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Monika Talarczyk (wykładowczyni łódzkiej Szkoły Filmowej, redaktorka platformy streamingowej WFDiF)

Data emisji: 12.01.2023

Godz. emisji: 10.18

kul/kor

Polecane