Nie żyje Jeff Beck. Trójka wspomina geniusza rockowej gitary

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie żyje Jeff Beck. Trójka wspomina geniusza rockowej gitary
Jeff Beck zmarł w wieku 78 latFoto: BACKGRID / Backgrid USA / Forum

Jeff Beck zaliczany był powszechnie do grona najwybitniejszych gitarzystów w historii rocka. Współpracował z takimi artystami jak: Eric Clapton, Rod Stewart, Tina Turner, Mick Jagger, Jon Bon Jovi, Roger Waters, Stevie Wonder czy ZZ Top. Zmarł w Nowym Jorku w wieku 78 lat. 

 Jeff Beck jest najlepszym gitarzystą na świecie. Ktoś taki pojawia się tylko raz na pokolenie lub dwa  mówił Joe Perry w wywiadzie dla "The New York Times" w 2010 roku. Muzyk zespołu Aerosmith nie jest w swym osądzie odosobniony, praktycznie każdy rockowy gitarzysta wyraża swój podziw dla Brytyjczyka, który w 2011 roku został sklasyfikowany na 5. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

Legenda brytyjskiej sceny

Jeff Beck stawiany jest w jednym rzędzie z takimi legendami gitary, jak Eric Clapton, Jimmy Page czy Jimi Hendrix. Zdobył osiem nagród Grammy i dwukrotnie został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame – z zespołem Yardbirds (1992) i jako artysta solowy (2009).

Urodził się 24 czerwca 1944 roku w Wallington, jako Geoffrey Arnold Beck. Jak zaznaczał, ogromny wpływ na jego twórczość wywarł Jimi Hendrix. Sceniczną przygodę rozpoczął w 1964 roku w grupie The Tridents. Rok później zastąpił Erica Claptona w zespole The Yardbirds, z którego odszedł po roku (jego miejsce zajął Jimmy Page). 

W 1968 roku Beck założył własny zespół, The Jeff Beck Group. Występował z mało znanym wokalistą Rodem Stewartem. Basistą grupy był natomiast Ron Wood. W latach 80. współpracował z Tiną Turner (nagrania albumu "Private Dancer") oraz na powrót z Rodem Stewartem. To z tego okresu pochodzi wielki przebój obu panów, zatytułowany "People Get Ready". 

Jeff Beck, Rod Stewart - People Get Ready / Rod Stewart

Jak poinformowała rodzina, Jeff Beck zmarł 10 stycznia "po nagłym zachorowaniu na bakteryjne zapalenie opon mózgowych". W Trójkowej audycji "Od punka do Franka" artystę wspominał Radosław Okrasko.


Posłuchaj

1:59:41
Jeff Beck - wspomnienie wybitnego wirtuoza gitary (Od punka do Franka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Od punka do Franka
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 12.01.2023
Godzina emisji: 2.00

PAP/IAR/PR24/zch


Polecane