Odblokowanie środków z KPO. Schreiber: liczymy na dotrzymanie słowa przez Komisję Europejską

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Wydaje mi się, że Komisja Europejska całkowicie straciłaby twarz i wiarygodność - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Łukasz Schreiber o ewentualnych dalszych zastrzeżeniach KE do ustawy o Sądzie Najwyższym.

Sejm pracuje nad zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym. Projekt nowelizacji został przyjęty z niewielkimi poprawkami przez sejmową komisję sprawiedliwości. Nowe przepisy przenoszą między innymi sprawy dyscyplinarne sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra do spraw Unii Europejskiej, Szymona Szynkowskiego vel Sęka, w Brukseli. Przyjęcie ustawy ma wypełnić jeden z kamieni milowych, niezbędnych do wypłaty środków z KPO.

- Mam nadzieję, że ta ustawa, która została przygotowana przez ministra Szynkowskiego, może pozwolić to osiągnąć. Na razie mamy prace na etapie parlamentarnym. Liczymy oczywiście także na dotrzymanie słowa przez drugą stronę. Druga strona to jest Komisja Europejska - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Łukasz Schreiber. 

Jego zdaniem Polacy oczekują od rządu, żeby podjął "wszelkie starania, by doprowadzić do takiego porozumienia".

Wiarygodność KE

Gość Trójki ocenił, że gdyby się okazało, iż według KE ustawa jednak nie wypełnia kamieni milowych, "Komisja Europejska całkowicie straciłaby twarz i wiarygodność". - Chcę wierzyć w dobrą wolę - dodał.

Schreiber wskazał, że środki z KPO są Polsce potrzebne i należą się jej. - To nie są przecież środki na pomoc rządowi, tylko środki, które będą mogły być spożytkowane przez Polaków - przypomniał. 

Zdumiewające rozterki

- Opozycja przez całe miesiące twierdziła, że to jest najbardziej istotna sprawa. Ich jakiekolwiek w tej kwestii rozterki są zdumiewające - zauważył Łukasz Schreiber.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

13:16
Łukasz Schreiber o pracach nad ustawą o SN i odblokowaniu środków z KPO (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadzącaBeata Michniewicz
Gość: Łukasz Schreiber (minister w KPRM)
Data emisji: 12.01.2023
Godzina emisji: 08.45

fc/kor

Polecane