Projekt zmian w Kodeksie Wyborczym. Na czym polega?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Projekt zmian w Kodeksie Wyborczym. Na czym polega?
Jakie zmiany czekają nas w prawie wyborczym? Foto: Shutterstock

W Sejmie zaprezentowano, na razie podczas konferencji prasowej, założenia projektu zmian w Kodeksie Wyborczym. Na czym będą polegać? Zachęcamy do wysłuchania "Klubu Trójki". 

Zaproponowane zmiany wychodzą naprzeciw postulatom, jakie prezentowali podczas dwóch audycji "Klubu Trójki" przedstawiciele Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów. Powracamy do tego wciąż aktualnego tematu z udziałem przedstawicieli Ruchu Kontroli Wyborów oraz z posłem Markiem Astą, który proponuje utworzenie nowych lokali wyborczych w miejscowościach od 200 do 4 tysięcy mieszkańców. Zwiększy się w ten sposób liczba obwodowych komisji wyborczych z 27 do 33 tysięcy, aż o 6 tysięcy więcej. W efekcie spodziewana jest większa frekwencja wyborcza. Przeciwko łatwiejszemu dostępowi do lokali wyborczych protestuje opozycja. 

Nowe zasady

– W tej chwili w sejmie mamy projekt poselski, który powstawał we współpracy z Rządowym Centrum Legislacji. To szeroka nowelizacja, która uwzględnia również postulaty Ruchu Kontroli Wyborów oraz doświadczenie zdobyte podczas prowadzenia wielu kampanii i wyborów – wyjaśniał w czwartkowym "Klubie Trójki" poseł Marek Asta.

– Nasz projekt idzie w dwóch kierunkach. Po pierwsze zwiększenia transparentności i przejrzystości wyborów. Pod drugie zależy nam na zwiększeniu dostępności do lokali wyborczych oraz podniesieniu frekwencji. Ogólnie podsumowując, zależy nam na tym, by doprowadzić do sytuacji, w której wybory będą powszechne nie tylko z nazwy – podkreślił. 

Gośćmi Wojciecha Reszczyńskiego byli także przedstawiciele Ruch Kontroli Wyborów: Andrzej Zdun oraz Marcin Dybowski, prezes Ruchu. 

Przejrzystość i dostępność 

Jak podkreślają twórcy projektu, nowelizacja ma dać możliwość tworzenia większej liczby komisji obwodowych i bezpłatne przewozy dla wyborców. Autorzy rezygnują z pomysłów głosowań alternatywnych, odnośnie do których eksperci formułują wątpliwości. Znaleziono receptę na zwiększenie frekwencji i utrzymanie bezpieczeństwa wyborów. 

Posłuchaj

50:55
Projekt zmian w Kodeksie Wyborczym. Na czym polega? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Data emisji: 12.01.2023
Godzina emisji: 21.08

zch/IAR

Polecane