Z nosem w ekranie. Pachnące filmy i gry wideo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z nosem w ekranie. Pachnące filmy i gry wideo
Niektóre "ekranowe" zapachy mogą być nieprzyjemneFoto: shutterstock/Krakenimages.com

Już nie tylko wzrok i słuch, ale także nasz zmysł węchu chcą zaangażować autorzy multimedialnej rozrywki. Nad zapachowymi efektami specjalnymi pracują intensywnie twórcy gier wideo.

Filmy atakujące kilka zmysłów naraz już od dłuższego czasu można oglądać w niektórych, przystosowanych do tego celu kinach. Widzowie są w nich kołysani na ruchomych fotelach, polewani wodą, a obrazom na ekranie towarzyszą odpowiadające im zapachy, rozpylane w sali kinowej. Wciąż jest to jeszcze niszowa rozrywka, choć być może ta sytuacja zmieni się w niedalekiej przyszłości.

Kilka lat temu na rynku pojawiły się pierwsze "pachnące" gry. Aby w pełni skorzystać z ich możliwości, należało założyć na twarz specjalną maskę. Ta technologia robi coraz większe postępy, a japońscy naukowcy intensywnie pracują nad digitalizacją zapachów, co byłoby rewolucyjnym wynalazkiem. Niektórzy uważają, że nie jesteśmy jeszcze gotowi na tego typu doznania w domowym zaciszu. – My, jako odbiorcy, chyba musielibyśmy się nauczyć trochę innego sposobu doświadczania i odbierania dzieła filmowego czy też gry komputerowej – stwierdziła w Trójce Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni z Uniwersytetu SWPS.

Tego typu rozterek nie mają raczej zapaleni użytkownicy konsol do gier. Dla nich przyjemny zapach lasu czy gryząca woń stęchlizny towarzysząca odwiedzaniu wirtualnych jaskiń byłyby dodatkowymi, bardzo pożądanymi bodźcami. –  Myślę, że to jest marzenie wielu graczy, móc przenosić się całym sobą do gry i przeżywać ją każdym zmysłem – powiedział rozmówca Józefa Niewiarowskiego.

Na razie gracze i amatorzy gier i filmów muszą uzbroić się w cierpliwość, bo tego typu rozwiązania są zbyt drogie, by można było zastosować je na szeroką skalę. To jednak zapewne tylko kwestia czasu, zanim staną się równie powszechne, jak choćby trójwymiarowe gogle używane w technologii VR.


Posłuchaj

2:38
Pachnące filmy i gry wideo (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji:
 11.01.2023
Godziny emisji: 10.34

kc/kor

 


Polecane