Zmiany w Kodeksie pracy. Dziemianowicz-Bąk: dobrze, że prawo zmienia się na korzyść pracownika

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmiany w Kodeksie pracy. Dziemianowicz-Bąk: dobrze, że prawo zmienia się na korzyść pracownika
Pomoc dotyczy nie tylko firm energochłonnych z przemysłu ciężkiego, o wsparcie mogą ubiegać się także np. producenci cukru, soli, przecieru pomidorowego, mleka w proszku, ziemniaków suszonych i mrożonych, np. frytek.Foto: David Tadevosian/Shutterstock

Gościem Programu 3 Polskiego Radia była Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy. Jednym z tematów rozmowy były zmiany w Kodeksie pracy jakie przyjęła Rada Ministrów.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi między innymi o bezpłatny urlop opiekuńczy, który wyniesie 5 dni w roku oraz wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Nowelizacji Kodeksu pracy ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i tak zwaną dyrektywę rodzicielską.

Zmiany korzystne dla pracowników

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapytana o te zmiany powiedziała, że jest to dobry ruch, ale zrobiony późno. - Lewica popiera te zmiany. Są ona zaimplementowaniem w polskim prawodawstwie zasad prawodawstwa UE. Polscy pracownicy czekali na nie od bardzo dawna. Miały znaleźć się one do sierpnia 2022 i są przyjęte dopiero teraz - powiedziała.

- Lepiej późno niż wcale, ale ciekawe co stało na przeszkodzie, żeby dotrzymać tego terminu. Dobrze jednak, że to prawo zmienia się na korzyść pracowników - dodała.

Gość Polskiego Radia powiedziała także, że poza zmianami prawa konieczne jest też pilnowanie czy jest ono egzekwowane. - W Polsce cały czas potrzebne są takie instytucje jak Państwowa Inspekcja Pracy. Są one jednak cały czas za słabe. Nie mają uprawnień i kompetencji np. do niezapowiedzianych kontroli - powiedziała.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

9:56
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk m.in. o zmianach w Kodeksie pracy (Trójkowy Komentarz Dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica)
Data emisji: 10.01.2023
Godzina emisji: 18.10

dz

Polecane