Ciężki sprzęt dla Ukrainy. Bielan: Berlin musi zmienić swoją politykę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Cieszę się, że Niemcy powoli zmieniają swoją politykę. Myślę, że to jest efekt również naszych zabiegów dyplomatycznych - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Bielan, europoseł i prezes Partii Republikańskiej.

USA, Francja i Niemcy potwierdziły dostawę nowych pojazdów opancerzonych dla ukraińskiej armii. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit potwierdził dostawę 40 pojazdów w pierwszym kwartale. Amunicja będzie początkowo pochodzić z zapasów Bundeswehry. Rząd federalny zapowiedział również baterię przeciwlotniczą Patriot dla obrony powietrznej Ukrainy.

Apel o broń

- Mamy okres zimowy, który tradycyjnie - jeśli chodzi o działania wojenne - powinien być okresem nieco spokojniejszym, ale widzimy, że Rosjanie nadal szturmują, przede wszystkim w Donbasie - powiedział Adam Bielan i podkreślił, że Ukraińcy od wielu miesięcy apelowali o zwiększenie dostaw broni, przede wszystkim sprzętu ciężkiego.

- Tutaj szczególnie Europa ma bardzo wiele do zrobienia - ocenił gość "Salonu politycznego Trójki". Zwrócił uwagę, że w porównaniu z USA tego sprzętu - poza takimi krajami jak Polska czy Czechy - bardzo niewiele dostarczono.

Niemiecka wstrzemięźliwość

- Cieszę się, że Niemcy powoli zmieniają swoją politykę. Myślę, że to jest efekt również naszych zabiegów dyplomatycznych - powiedział Bielan. 

- Europa musi odrobić swoją lekcję - stwierdził. Przypomniał, że Stany Zjednoczone od początku konfliktu udzielają Ukrainie ogromnego wsparcia, a Niemcy - największy i najbogatszy członek NATO w Europie - deklarują pomoc w bardzo ograniczonym wymiarze. - Berlin musi zmienić swoją politykę - oświadczył.

Polskie zaangażowanie

Przypomniał, że "Polska przekazała już bardzo wiele swoich czołgów poradzieckich, które Ukraińcy znają i mogli jak najszybciej rzucić na front". - Nasz kraj nie może być jedynym, który pomaga w taki sposób Ukrainie - dodał.

Wskazał, że Polska dużo sprzętu przekazuje, a jednocześnie szybko się zbroi. Zaznaczył, że nie możemy przekroczyć czerwonej linii, po której Polska nie będzie mieć własnych zdolności obronnych.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

12:47
Adam Bielan o zachodnim wsparciu militarnym dla Ukrainy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadzącaBeata Michniewicz
Gość: Adam Bielan (Partia Republikańska)
Data emisji: 10.01.2023
Godzina emisji: 08.45

fc/kor/gs

Polecane