Powstanie 1 Dywizja Piechoty Legionów. Wiceszef MON: zmieniliśmy doktrynę poprzedników

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Kolejna dywizja, piąta już, będzie operowała na wschód od Wisły, w północno-wschodniej części kraju. (...) Powracamy do miejsc, skąd wojska zostały wyrugowane. Ale przywołujemy też nowe jednostki w miejscach, gdzie do tej pory wojska nie było. To ważne dla lokalnych społeczności - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział, że powołanie 1 Dywizji Piechoty Legionów to odpowiedź na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

W Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MON podkreślił, że obecny rząd zmienił doktrynę poprzedników, która zakładała linię obrony na Wiśle. - Bronimy wschodniej granicy, nie oddajemy wschodniej części kraju - powiedział.

- To jedna z dwóch dywizji, które zamierzamy stworzyć. Zapisaliśmy to w naszym pakiecie wzmocnienia armii na najbliższe lata, w związku z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - powiedział Wojciech Skurkiewicz o 1. Dywizji Piechoty Legionów.

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

- Kolejna, już 5. dywizja, będzie operowała na wschód od Wisły, w północno-wschodniej części Polski. To dla nas szczególnie ważne, z jednej strony jest Przesmyk Suwalski, z drugiej Białoruś i również Federacja Rosyjska, to zagrożenia, jakie wpływają na bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - wyjaśnił wiceszef MON.

O koncepcji utworzenia nowej dywizji szef MON mówił wczoraj podczas wizyty w 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku. Nowa dywizja obejmie zasięgiem swego działanie głównie województwo podlaskie, ale nie tylko. Dowództwo dywizji ma być ulokowane w Ciechanowie na Mazowszu.

Posłuchaj

9:28
Wojciech Skurkiewicz: powracamy do miejsc, gdzie zostało wojsko wyrugowane i przywołujemy nowe jednostki w miejscach, gdzie dotychczas wojska nie było (Sygnały Dnia/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON)

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 7.15

pg/IAR/kor

Polecane