Czorsztyn: malownicze ruiny zamku w Pieninach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czorsztyn: malownicze ruiny zamku w Pieninach
Ruiny zamku w Czorsztynie należą do najbardziej malowniczych miejsc w PolsceFoto: shutterstock/Patryk Kosmider

Czorsztyn to drugi obok Niedzicy zamek malowniczo położony niegdyś nad bystrym Dunajcem, a dzisiaj nad jeziorem Czorsztyńskim. Miał on mniej szczęścia od niedzickiej warowni i dzisiaj jest wciąż niezwykle malowniczą, ale jednak tylko ruiną.

  • Pierwotnie znajdująca się w tym miejscu warownia nosiła nazwę Wronin
  • Prawie dokładnie naprzeciwko zamku w Czorsztynie, po drugiej stronie jeziora Czorsztyńskiego jest położony zamek w Niedzicy

Najpierw był Wroniec

– Oba zamki – Niedzica i Czorsztyn – należą do najważniejszych zabytków Pienin i wznoszą się niemal naprzeciwko siebie. Po raz pierwszy wieś i warownia o nazwie Wronin została wymieniona w dokumencie z roku 1320. W latach 40. XIV wieku zamek był już własnością królewską i nosił nazwę Czorsztyn – opowiada Mark Gaworski, autor książek i przewodników. – Za czasów Kazimierza Wielkiego założenie zostało rozbudowane i otoczone linią murów obronnych – opisuje.

Bunt Kostki-Napierskiego

Późniejsze rozbudowy powiększały zamek, a gruntowna modernizacja nastąpiła na przełomie lat 20. i 30. XVII wieku, gdy funkcję starosty czorsztyńskiego pełnił Jan Baranowski herbu Jastrzębiec. Powstała wówczas m.in. czterokondygnacyjna baszta zwana obecnie basztą Baranowskiego. – W 1651 roku, podczas powstania chłopskiego na Podhalu, zamek został opanowany przez Aleksandra Kostkę-Napierskiego i jego oddział. Po dwóch dniach został odbity, a buntownik – uwięziony – mówi rozmówca Marty Piaseckiej. Kostka-Napierski, który podobno był nieślubnym synem króla Władysława IV, został przewieziony do Krakowa, gdzie po torturach został stracony. Są przesłanki, że był agentem szwedzkim i kozackim, jednak ta teoria do dziś nie została potwierdzona.

Ruiny z widokiem na góry

Niespełna 100 lat później, po dewastacji Czorsztyna przez wojska kozackie w latach 1734-35, zaczął się upadek zamku. Spalenie dachów w 1790 roku po uderzeniu pioruna zdecydowanie przyspieszyło ten proces. – Zdewastowaną twierdzę w 1819 roku zakupiła rodzina Drohojowskich, w której rękach pozostała do 1945 roku. Za ich czasów przeprowadzono badania archeologiczne. Część znalezisk, m.in. gotycki miecz, przekazano do muzeum w Zakopanem – wskazuje Trójkowy gość.

Także za czasów Drohojowskich Czorsztyn stał się atrakcją turystyczną. Właściciele dużo zrobili, aby przyciągnąć zwiedzających, budując m.in. chatki noclegowe. Dziś, chociaż wciąż trwają prace konserwatorskie, malownicze ruiny zamku w Czorsztynie są udostępnione do zwiedzania. Można stąd podziwiać przepiękną panoramę gór.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:51
Zamek w Czorsztynie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 9.01.2023
Godzina emisji: 9.34

pr/kor

Polecane