Każdy artysta poprzez swoje dzieła mówi o sobie, o tym, co go boli
2023-01-08, 18:01 | aktualizacja 2023-01-09, 08:01
Wkroczenie w 2023 rok oznacza, że będziemy musieli się zmierzyć z kolejnym przyspieszeniem świata, który, niestety, przyspiesza nieustająco z roku na rok. Aby w tej całej gonitwie się połapać, trzeba wiedzieć, jakie są aktualne tendencje, co jest poszukiwane i na co jest zapotrzebowanie. I właśnie tendencjom w sztuce postanowił się przyjrzeć w swojej audycji Redbad Klynstra-Komarnicki.
Potrzebny samochód dostawczy
– Jeżeli chodzi o rzeźbę, to jest pewna specyfika: w porównaniu z grafiką czy malarstwem, innymi technikami, możliwości wystawiennicze są o wiele mniejsze, są też dużo droższe. Sama forma jest czasochłonna i wymaga dużych nakładów finansowych. Potem, żeby to zawieźć, to są kolejne nakłady – mówi profesor Wojciech Mendzelewski, rzeźbiarz, wykładowca, kurator 26. Międzynarodowego Wschodniego Salonu Sztuki. – Są oczywiście rzeźbiarze, którzy robią tak zwane rzeźby kieszonkowe, że mogą wszystko włożyć do bagażnika samochodu i zawieźć. Ja musiałem sobie kupić samochód dostawczy – śmieje się.
– Muzyk, jeżeli jest zapraszany na koncerty, zawsze ma za to zapłacone. Nie mówię, że to są zawsze wielkie kwoty, ale jednak. Nie wiem dlaczego przyjęło się, że artyści plastycy robią dekoracje i powinni być zadowoleni, że zostali zaproszeni – dodaje z lekką goryczą.
Po co to artysta to robi?
– Jeżeli obiekt jest dobrze zakomponowany i ustawiony, tam w zasadzie już wszystko jest: odbiorca przychodzi i najczęściej widzi to, co powinien. Ale czasem są obiekty niepozorne, bardzo małe albo wciśnięte w takim miejscu, gdzie najpierw trzeba to dostrzec, a potem – zobaczyć, czyli przeżyć w jakiś sposób – tłumaczy Trójkowy gość. – Pomyśleć o tym, kto to tworzył i po co to robił? – wskazuje.
– To jest bardzo ważne pytanie: po co my to robimy? To dotyczy także filmu, teatru i muzyki: po co ja to robię? Każdy poniekąd poprzez swoje dzieła mówi o sobie. Ale też mówi o tym, co się dzieje i co go boli – wyjaśnia.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: dr hab. Wojciech Mendzelewski (rzeźbiarz, wykładowca, kurator 26. Międzynarodowego Wschodniego Salonu Sztuki)
Data emisji: 8.01.2023
Godzina emisji: 14.08
pr