Jerzy Nowosielski. Artysta uwielbiany i odrzucany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jerzy Nowosielski. Artysta uwielbiany i odrzucany
Otwarcie wystawy dzieł Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka "Spotkanie" w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, 7 stycznia 2023 rokuFoto: PAP/Zbigniew Meissner

– Pierwsze moje spotkanie ze sztuką Nowosielskiego miało miejsce w latach 90. To, co obudziła ona we mnie, to przede wszystkim głębokie zadziwienie, że można rzeczywistość sakralną przedstawiać w tak prosty i głęboki sposób. To było jakieś olśnienie – przyznaje jeden z rozmówców Moniki Chrobak, autorki reportażu "Alfabet Nowosielskiego".

Jak przyznaje w reportażu inny z gości, sztuka Jerzego Nowosielskiego miała jednak nie tylko zwolenników. – Nie był malarzem dla wszystkich. Myślę, że raczej dla ludzi, którzy sztukę bardziej czują. Ludzie prości jego malarstwo odrzucali. To był dramat tej osoby. Jego ikony często były ściągane z kościołów, przemalowywane, bo ludzie mówili: "my nie chcemy takiej ikony". To był ból tego człowieka, który nie do końca był akceptowany, przyjmowany, rozumiany – dodaje. 

Jeden z najwybitniejszych ikonopisarzy 

Rok 2023 został przez Sejm ustanowiony Rokiem Jerzego Nowosielskiego. W ten sposób został uczczony wybitny malarz, rysownik, scenograf, pedagog, filozof, teoretyk sztuki i myśliciel religijny. 7 stycznia minęło 100 lat od urodzin tego artysty, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy. 

Przeczytaj także:

Urodził się w Krakowie i z tym miastem związany był przez większość swojego życia. Od najmłodszych lat był zafascynowany liturgią wschodnią, w której został wychowany. Pisał ikony głównie przedstawione w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach. Tworzył też monumentalne dekoracje ścienne. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. 


Posłuchaj

19:33
Odkryć i zrozumieć malarstwo Jerzego Nowosielskiego (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Naśladowcy Nowosielskiego

Twórczość Jerzego Nowosielskiego wciąż inspiruje i fascynuje. Malarz doczekał się naśladowców swojego stylu. Wśród nich jest kapucyn, brat Marcin Świąder, którego prace można zobaczyć między innymi w Galerii Ikon w Krynicy-Zdroju.

Opowieść zaczyna się od niezwykłego podarunku: mandylion namalowany przez Jerzego Nowosielskiego trafia do prywatnych rąk i tak rodzi się fascynacja ikonami.

Jerzy Nowosielski, Byty subtelne/G S W OPOLE N O W E

***

Tytuł reportażu: "Alfabet Nowosielskiego" 
Autorka reportażu:
 Monika Chrobak
Data emisji: 
9.01.2023
Godzina emisji: 
22.11

gs/kor


 

Polecane