Był człowiekiem rozmowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Był człowiekiem rozmowy
Arcybiskup Józef ŻycińskiFoto: fot. Sławek/Wikimedia Commons/CC

Adam Szostkiewicz o Józefie Życińskim: - Miałem wielokrotnie okazję, pracując w Tygodniku Powszechnym, z nim się zetknąć, posłuchać go, porozmawiać, czasem się pospierać, ponieważ był człowiekiem rozmowy.

Posłuchaj

"Klub Trójki" poświęcony arcybiskupowi Józefowi Życińskiemu
+
Dodaj do playlisty
+

Dziennikarz Adam Szostkiewicz przez wiele lat współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". Dzięki temu odbył wiele rozmów ze zmarłym dziś arcybiskupem Życińskim, który także był związany z krakowskim tytułem.

Dla Szostkiewicza metropolita był przede wszystkim człowiekiem rozmowy. - Nie  mówię, że dialogu, tak bardzo nowocześnie i populistycznie rozumianego, ale rozmowy - podkreślił w dzisiejszym specjalnym wydaniu "Klubu Trójki".

Życiński był autorem książki "Samotność wśród liberałów", której nie tylko zawartość, ale i już sam tytuł podsumowuje życie publiczne i umysłowe zmarłego.

- Próbował rozmowy ze światem liberalnym - tym, w którym żyjemy i w którym żyć, w przewidywalnej przyszłości, będziemy - ocenia dziennikarz.

Gość "Klubu Trójki" podkreśla, że arcybiskup prowadził te dyskusje, chociaż sam liberałem nie był, ale rozumiał w jakim świecie i w jakich warunkach przyszło Kościołowi funkcjonować.

- Był człowiekiem Kościoła, lojalnym do końca - zaznacza Szostkiewicz.

 

Dzisiejsze specjalne wydanie "Klubu Trójki" zostało poświęcone wspomnieniu arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

 

(ag)

Polecane