Andrzej Danek: Broadway jest fascynujący pod każdym względem

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Andrzej Danek: Broadway jest fascynujący pod każdym względem
BroadwayFoto: Sociopath987/Shutterstock

Pierwsze wydanie audycji "W antrakcie" Malwina Kiepiel i Magdalena Kuydowicz poświęciły m.in. spektaklom, na które warto czekać w 2023 roku. Ale jak zwykle zaprosiły także gości. Pierwszym był przybysz prosto z Ameryki: Andrzej Danek, ceniony muzyk, instrumentalista, aktor, producent muzyczny i kompozytor. A także człowiek filmu: współtworzył muzykę do serialu "Empire" i pracował przy filmie biograficznym o Arecie Franklin.

– Broadway jest fascynujący w każdym kontekście: ma wiele kolorów i warstw, w których go można doświadczać. Ten teatralny Broadway, określany jako The Great White Way, to jest odcinek ulicy Broadway na Manhattanie między 40. ulicą a 54. I na tym odcinku w przecznicach z lewej i prawej strony są teatry. Jest ich ponad 40. i mało kto zdaje sobie sprawę, że są bardzo stare – opowiada Trójkowy gość. – Wszystkie zrzeszone są w The Broadway League. To oznacza, że np. teatr musi mieć minimum 500 miejsc, nie mogą w nich grać aktorzy, którzy nie są w związku zawodowym aktorów, ani muzycy, którzy nie są w związku zawodowym muzyków – tłumaczy.

– Na Broadwayu są popularne evergeeny, czyli np. "Król lew", "Upiór w operze" i temu podobne. Czasami te przedstawienia są długo na afiszu, potem schodzą na 2-3 lata i wracają w nowej odsłonie. Ale "Upiór w operze" grany jest nieprzerwanie od… 35 lat! I czuć, że oni już to sobie tak zorganizowali, żeby pieniążki płynęły. Ludzie oczywiście chcą przyjść i to zobaczyć, ale to już nie jest świeże… – komentuje.

W audycji ponadto:

 • Pola Gonciarz z Teatru 6.piętro o roli Alice w spektaklu "Bliżej" i nie tylko;
 • Spektakle warte zobaczenia w 2023 roku zadaniem autorek audycji:
 • – Nowa premiera Krystiana Lupy we Wrocławiu
  – "SIX" czyli musical o żonach Henryka VIII w Teatrze Syrena w Warszawie
  – Kulturalna Łódź w natarciu: powrót Janusza Gajosa na scenę w komercyjnej produkcji Manufaktura Łódź, Festiwal Świateł oraz kolejna edycja Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, wspaniale też zaczął sezon Teatr Komediowy w Off Piotrkowska.

Posłuchaj

51:04
O dwóch stronach Broadwayu opowiada Andrzej Danek (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 7.01.2023
Godziny emisji: 12.05

pr

Polecane