Skandaliczny artykuł w "Die Welt" o Polsce. Macierewicz: wstrząsające, to pokazuje jak Niemcy są zdemoralizowani

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skandaliczny artykuł w "Die Welt" o Polsce. Macierewicz: wstrząsające, to pokazuje jak Niemcy są zdemoralizowani
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

Antoni Macierewicz z oburzeniem komentował artykuł w niemieckim "Die Welt" na temat Polski. Autor artykułu stwierdził, że Polska nie powinna ubiegać się o reparacje od Niemiec za II wojnę światową, bo w czasie powstania w getcie warszawskim "Polacy biernie się przyglądali". - Polacy współorganizowali powstanie w getcie! Jak można coś takiego napisać? To jest rzeczywiście wstrząsające i pokazuje skalę demoralizacji i zafałszowania świadomości narodowej i pamięci narodowej w Niemczech - mówił Antoni Macierewicz.

Główny komentator "Die Welt" Jacques Schuster napisał, że postawa Polaków w czasie II wojny światowej "pozostawiała wiele do życzenia". Jego zdaniem polska nota dyplomatyczna w sprawie reparacji ma odwrócić uwagę od problemów nad Wisłą.

W swoim tekście komentator zasugerował, że Polacy nie pomagali Żydom, a podczas tłumienia przez Niemców powstania w getcie warszawskim w 1943 roku byli zajęci głównie "obserwowaniem". Autor stwierdził, że polski rząd gra jedynie "antyniemiecką kartą", aby odwrócić uwagę od "niepowodzeń" w kraju.

Antoni Macierewicz: Niemcy są absolutnie okłamani i zdemoralizowani

W Polskim Radiu 24 do artykułu z oburzeniem odniósł się Antoni Macierewicz. Jak stwierdził, trudno mu uwierzyć, że takie słowa w ogóle zostały napisane i jest to coś "wstrząsającego". - To pokazuje, jak Niemcy zostali w ciągu ostatnich dziesięcioleci absolutnie okłamani. Coś nieprawdopodobnego, coś niesamowitego - mówił polityk.

Zauważył, że potomek tych, którzy są - wyłącznie - odpowiedzialni za ludobójstwo na Żydach, na Polakach i na innych narodach w czasie II wojny światowej, dziś w ogóle śmie pisać coś takiego do tych, którzy przeżyli piekło II wojny światowej, cierpieli ludobójstwo z rąk jego narodu, także za to, że pomagali Żydom, choć w okupowanej Polsce groziła za to kara śmierci.

- Polacy współorganizowali to powstanie w getcie! Jak można coś takiego napisać? To jest rzeczywiście wstrząsające i pokazuje skalę demoralizacji i zafałszowania świadomości narodowej i pamięci narodowej w Niemczech - podkreślił.

Artykuł w "Die Welt" nt. reparacji. Macierewicz: uruchomiono propagandę

Antoni Macierewicz wyraził opinię, że ten tekst powinien spotkać się z radykalnym sprzeciwem nie tylko strony polskiej, ale także mediów niemieckich. Na szczęście Jacques Schuster ściągnął na siebie liczne wyrazy oburzenia. Nawet niemieccy komentatorzy zauważyli, że jego argumenty są obudowane "zestawem kłamliwych stereotypów" o polskiej historii i że "potomkowie autorów Holocaustu" są skorzy do dzielenia się swoją winą z innymi narodami.

Były szef MON zabrał też głos w sprawie argumentów Jacquesa Schustera na temat reparacji wojennych, których od Niemiec domaga się Polska. Jego zdaniem sprawa reparacji jest elementem polityki rządu PiS, który "potrzebuje wizerunku odpychającego Niemca, który uważa Słowian za niewolników, aby utrzymać swoje słabe »ja«".

Antoni Macierewicz stwierdził, że ten artykuł jest elementem propagandy uruchomionej po odrzuceniu przez Niemcy polskiego żądania odszkodowań. - Uruchomiono propagandę, która ma - zdaje się - nas obciążyć odpowiedzialnością za II wojnę światową. To my - z tego wynika - mordowaliśmy wszystkich, to my nie pomagaliśmy nikomu, to my powinniśmy płacić reparacje - ironicznie komentował polityk.

Czytaj również:

Posłuchaj

23:00
Antoni Macierewicz o artykule w "Die Welt": jak można coś takiego napisać? To wstrząsające ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS, b. szef MON, marszałek senior Sejmu IX kadencji)
Data emisji: 07.01.2023
Godzina emisji: 14.06

IAR/PR24/jmo

Polecane