Pałac w Walewicach – miejsce narodzin potomka Napoleona

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Walewicach – miejsce narodzin potomka Napoleona
Pałac w Walewicach należy do jednych z najpiękniejszych w PolsceFoto: shutterstock/Dejan Gospodarek

We wsi Walewice znajduje się jeden z najpiękniejszych polskich pałaców, w którym… przyszedł na świat syn Napoleona. Historię i sekrety tego miejsca odkrywają Marta Piasecka i Marek Gaworski.

Kilkanaście kilometrów od geometrycznego środka Polski, na ziemi łowickiej, położona jest wieś Walewice. Słynie ona ze stadniny koni oraz pałacu. Tu urodził się jeden z synów Napoleona, chociaż sam cesarz Francuzów nigdy do Walewic nie przyjechał.

Napoleon i Marysieńka

– Zapewne wielu z nas słyszało o romansie Marii Walewskiej z Napoleonem Bonaparte. Pałac w Walewicach należał do jej męża – opowiada Marek Gaworski. – Trzy lata po ślubie Maria poznała cesarza, a płomienny romans pomiędzy nimi trwał kilka lat.  

To w Walewicach, w 1810 roku, przyszedł na świat ich syn Aleksander Walewski. W przyszłości został on ambasadorem Francji w Wielkiej Brytanii, a także ministrem spraw zagranicznych Ludwika Napoleona. Niedługo po narodzinach syna Maria wystąpiła o rozwód, który wkrótce otrzymała.


Klasycystyczny pałac

Pałac uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Klasycystyczna piętrowa budowla z kolumnowym portykiem powstała pod koniec XVIII wieku dla szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Anastazego Walewskiego – i jego żony Magdaleny.

Zobacz też: 


Walewice - stadnina i plan dla filmowców

– Pałac stanął w miejscu drewnianego dworu, w którym wcześniej podobno przebywał król szwedzki Karol Gustaw – opowiada rozmówca Marty Piaseckiej. – Jest świetnie wkomponowany w otaczający go teren. Położony jest na zboczu wzgórza, a otacza go piękny park, w którym możemy podziwiać klasycystyczne rzeźby. W północnej części parku znajdują się stawy.

Po śmierci Walewskiego, na przestrzeni lat, pałac zmieniał właścicieli. Budowla szczęśliwie przetrwała II wojnę światową, po której przeszła na rzecz skarbu państwa. W Walewicach założono państwową stadninę koni, a sam pałac stał się planem filmowym – kręcono tu m.in. "Napoleona i Marysieńkę" oraz "Rodzinę Połanieckich".


Posłuchaj

4:23
Pałac w Walewicach – miejsce narodzin potomka Napoleona (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 05.01.2023
Godzina emisji: 
9.341

aw/kor

Polecane