Rafał Klimczuk (Pink Freud): muzyka jest energią

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Rafał Klimczuk (Pink Freud): muzyka jest energią
Rafał Klimczuk (Pink Freud)Foto: Piotr Tadeusz Jakubowski

Choć na co dzień występuje w zespole kojarzonym z eksperymentalnym jazzem, nie jest mu obce granie takich gatunków jak drum'n'bass, hip-hop czy nawet pop. Bo dla Rafała Klimczuka – gościa tego wydania "Serdecznych dźwięków" – w muzyce liczy się przede wszystkim energia.

Dowodzony przez Wojtka Mazolewskiego Pink Freud jest jednym z najbardziej oryginalnych zespołów na polskiej scenie jazzowej, mającym fanów w różnych zakątkach świata. Perkusistą grupy jest Rafał Klimczuk, znany z tego, że świetnie potrafi się odnaleźć w niemal każdej stylistyce muzycznej. Ma na koncie wspólne występy z takim artystami jak gwiazda popu MaRina czy raper Pezet.

Jedną z największych muzycznych fascynacji gościa "Serdecznych dźwięków" jest drum'n'bass, który, wykonywany na żywo, wymaga od perkusisty bardzo zaawansowanych umiejętności technicznych. Nie to jest jednak najważniejsze dla Klimczuka. – Nigdy nie próbowałem pokazać kolegom perkusistom, że potrafię grać takie rzeczy. Nie było to też podejście "sportowe", na zasadzie, że nauczyłem się beatów, a nic nie wiem o muzyce. Bardzo mnie interesuje ta muzyka i to brzmienie, ta energia zawsze mnie popychała do tego, żeby tej muzyki słuchać, chodzić na imprezy drum'n'bassowe i czerpać z tego światka.

"Energia" to słowo klucz, które bardzo często padało z ust gościa audycji. – Muzyka jest energią. Człowiek, który słucha bardzo wykwintnej, skomplikowanej muzyki, nie musi mieć świadomości metrum ani wiedzieć, co to jest koło kwintowe, tonika, subdominanta czy dominanta. Jeżeli odbiera muzykę energetycznie, to jest to najpiękniejsze, co może być – mówił rozmówca Mateusza Krautwursta.

Lista utworów:

 1. Pink Freud – "Full Forward"
 2. Pink Freud – "Cichli (live)"
 3. Slipknot – "People" (fragment)
 4. Spor – "Supernova"
 5. MaRina – "Rainbow After Rain" (fragment)
 6. MaRina ft. Young Igi – "Nigdy więcej"
 7. Pezet – "Stare WWO"
 8. Pezet – "Tonic Espresso"
 9. Pink Freud – "Pośladki niebios"
 10. Pink Freud – "Radio Pink Freud"

Posłuchaj

51:04
Rafał Klimczuk: muzyka jest energią (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 4.01.2023
Godzina emisji: 23.08

kc/kor

 


Polecane