Rożdiestwo Christowo 2023 – prawosławna Wigilia w "Trójce pod Księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rożdiestwo Christowo 2023 – prawosławna Wigilia w "Trójce pod Księżycem"
Olena Leonenko-Głowacka w radiowym ogródku TrójkiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Boże Narodzenie w kościołach wschodnich w tym roku obchodzone jest 13 dni po katolickich Świętach. Prawosławna Wigilia spotyka się ze Świętem Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Kościół zachodni celebruje Narodzenie Pańskie według kalendarza gregoriańskiego. Cerkiew wierna jest staremu kalendarzowi, juliańskiemu. Jak trwająca od prawie jedenastu miesięcy wojna za nasza wschodnią granicą zmieniła to, co do tej pory dyktowała tradycja?

Zaprosiliśmy na tę tradycyjną prawosławną i grekokatolicką Wigilię Bożego Narodzenia Olenę Leonenko-Głowacką, artystkę urodzoną w Kijowie, w Polsce mieszkającą od ponad 30 lat. Tym razem, co oczywiste,  będziemy nie tylko wspominały ukraińskie obyczaje świąteczne. Jej rodzina pozostała w Kijowie. Wojny doświadcza zarówno wschodnia, jak i zachodnia Ukraina. Jej konsekwencje dotykają także Białorusinów, buntujących się przeciwko dyktaturze.

Tak ważna w tradycji celebrowania świąt, idea wspólnotowego ich przeżywania, pojednania, została zagrożona, w praktyce – niemożliwa. Solidaryzującym się z oporem przeciw polityce reżimów, walczącym z nią, odebrana została wraz z wolnością możliwość kultywowania tradycji świątecznych. Dotyczy to także emigrantów i uchodźców.

Olena Leonenko-Głowacka w Trójce Olena Leonenko-Głowacka w Trójce / Arkadiusz Tausiewicz / PR

Nasze zaproszenie przyjął również, mieszkający od lat w Polsce Yaroslaw Shemet, młody dyrygent, urodzony w Charkowie. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest jej najmłodszym wykładowcą. Założył rodzinę i prowadzi Orkiestrę Filharmonii Śląskiej. Dyrygował najsłynniejszymi europejskimi zespołami, jest uznawany za najzdolniejszych dyrygentów nie tylko w swoim pokoleniu. Poprowadził Galę Sylwestrową w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, podczas której dyrektor Romuald Wicza-Pokojski uroczyście przywitał dyrygenta. O tym, jaką rolę mu powierzył, dowiemy się w tym wydaniu "Trójki pod Księżycem".

Yaroslav Shemet Yaroslav Shemet / Krzysztof Mystkowski/ KFP

Oleny Leonenko-Głowackiej i Yaroslava Shemeta świadectwo, w zaistniałej sytuacji, jest dla nas wyjątkowo cenne. To zarazem zaszczyt podejmować ich w "Trójce pod Księżycem".

Yaroslav Shemet Yaroslav Shemet / Krzysztof Mystkowski/ KFP

Tegoroczna Wigilia będzie miała więc inny charakter od tej, w jakiej uczestniczylibyśmy w warunkach pokoju. Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi, artystami, którzy przed laty wybrali Polskę, opuszczając Ukrainę. 

Posłuchaj

1:55:27
Wspólne świętowanie prawosławnej Wigilii w Trójce (Trójka pod Księżycem))
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 10.12.2022
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane