"Więcej teatru!", czyli dla każdego coś ciekawego w Teatrze Śląskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Więcej teatru!", czyli dla każdego coś ciekawego w Teatrze Śląskim
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w KatowicachFoto: Ryszard Stelmachowicz/Shutterstock.com

Statystyki nie są dobre: większość Polaków bywa w teatrze rzadziej niż raz w roku, a 20 procent społeczeństwa nie widziało przedstawienia na żywo, bo potocznie kojarzy je z nudnym szkolnym obowiązkiem. Tymczasem Teatr Śląski w Katowicach rzuca odważne hasło "Więcej teatru!" i zachęca, by właśnie tam spędzać czas.

  • Teatr Śląski w Katowicach jest miejscem, do którego mogą przyjść także osoby z niepełnosprawnościami czy cudzoziemcy
  • Do końca sezonu 2022/2023 teatr planuje jeszcze pięć premier

Teatr dostępny dla wszystkich

– W różny sposób próbujemy zachęcić naszych widzów, albo takich, których tu jeszcze nie było, aby pojawili się na przedstawieniu bądź innych wydarzeniach, które organizujemy w naszym teatrze – mówi Aneta Głowacka z Teatru Śląskiego w Katowicach. – "Śląski dostępny" to program, który jest skierowany do osób z różnymi potrzebami. Od tego roku przedstawienia odbywać się będą z napisami, które ułatwią odbiór osobom niedosłyszącym i głuchym. Gramy też przedstawienia z napisami w języku ukraińskim, co jest ofertą dla osób z Ukrainy – wylicza.

– Gramy też przedstawienia z napisami w języku angielskim, co jest z kolei ofertą skierowaną do osób z różnych krajów, gdyż angielski jest dość powszechnie znany – dodaje.

Premiery: dla każdego coś ciekawego

Rok 2023 w Teatrze Śląskim na pewno będzie bardzo pracowity: właściwie co miesiąc zapowiadana jest premiera. – Za chwilę, 14 stycznia, odbędzie się premiera "Kobiety i życia" w reżyserii Gosi Dębskiej na podstawie świetnego tekstu Maliny Przyślugi. W lutym planujemy premierę "Drugiego przyjścia" Marcina Wierzchowskiego, w marcu odbędzie się premiera spektaklu "Germinal" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. To będzie eksperyment teatralny, na który bardzo się cieszymy – zaprasza Trójkowy gość. – W kwietniu wracamy z tytułem, na który nasi widzowie czekają od dawna: "Przełamując fale" w reżyserii Justyny Łagowskiej. Planowaliśmy go jeszcze przed pandemią, która pokrzyżowała nasze plany, więc wracamy do prac nad tym tytułem. To będzie kameralne przedstawienie o miłości, różnych jej przejawach i barwach – zapowiada.

– Ten sezon kończymy premierą "Empuzjonu" na podstawie Olgi Tokarczuk, jej pierwszej powieści po Nagrodzie Nobla. To przedstawienie, które reżyseruje Robert Talarczyk, będzie koprodukcją z warszawskim Teatrem Studio – tłumaczy.

Przeczytaj także


Posłuchaj

8:02
Hasłem "Więcej teatru!" Teatr Śląski w Katowicach zachęca widzów do odwiedzin (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Aneta Głowacka (Teatr Śląski w Katowicach)
Data emisji: 4.01.2023
Godzina emisji: 13.28

pr/kor

Polecane