"Brak jej logiki i przyzwoitości". Mularczyk o odpowiedzi niemieckiego rządu na notę ws. reparacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Brak jej logiki i przyzwoitości". Mularczyk o odpowiedzi niemieckiego rządu na notę ws. reparacji
Arkadiusz MularczykFoto: PR3

– Nie wiem, na jakiej podstawie Niemcy twierdzą, że sprawa reparacji jest zamknięta, skoro nigdy nie była otwarta – mówił w "Trójkowym komentarzu dnia" Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych.

MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z dnia 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Niemieckie MSZ, jak przekazał polski resort dyplomacji, udzieliło odpowiedzi 28 grudnia 2022 roku; nota została dostarczona do polskiego MSZ 3 stycznia 2023 r.

Zdaniem Arkadiusza Mularczyka w niemieckiej odpowiedzi na notę ws. reparacji "brak jest logiki, argumentacji prawnej, przestrzegania prawa międzynarodowego i brak przyzwoitości". – To wystawia jak najgorszą ocenę niemieckiej dyplomacji, która odpowiada na jednej kartce na raport, który zawiera ponad 1500 stron. Nie wiem, na jakiej podstawie Niemcy twierdzą, że sprawa reparacji jest zamknięta, skoro nigdy nie była otwarta: nie było negocjacji, nie rozmawialiśmy o tym przy jednym stole – przyznał wiceminister spraw zagranicznych. 

Gość Programu 3 Polskiego Radia zaznaczył, że szykowane jest wystąpienie do najważniejszych instytucji USA ws. reparacji. – Odbędą się spotkania z kongresmenami, think tankami. Mam nadzieję, że dojdzie do wystąpienia w ONZ. Rola USA może okazać się kluczowa ws. odszkodowań od Niemiec dla Polski. Niemcy wciąż nie rozliczyły się z Polską za wojnę, a USA to światowe supermocarstwo – powiedział.

"Zrobimy wszystko, żeby w tym roku wynieść tę sprawę na najwyższą agendę międzynarodową. Niemcy nie przeczekają tej sprawy" – dodał Arkadiusz Mularczyk.

Posłuchaj

10:35
"Brak logiki i przyzwoitości". Mularczyk o odpowiedzi niemieckiego rządu na notę ws. reparacji (Trójkowy Komentarz Dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Arkadiusz Mularczyk (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 4.01.2023
Godzina emisji: 18.10

dn/kor

Polecane