Historia najsłynniejszej listy przebojów i wielkiego rankingu sprzedaży płyt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia najsłynniejszej listy przebojów i wielkiego rankingu sprzedaży płyt
4 stycznia 1936 ukazał się jeden z najpopularniejszych rankingów sprzedaży płyt. Foto: Shutterstock

Dokładnie 86 lat temu, 4 stycznia 1936 roku, na łamach jednego z popularnych magazynów muzycznych opublikowano pierwszą listę przebojów opartą na zestawieniu sprzedaży płyt.

Ranking zatytułowany "Dziesięć najlepszych płyt na koniec tygodnia" zawierał listę najlepiej sprzedających się płyt trzech przodujących wytwórni płytowych. Za publikację zestawienia odpowiedzialny był "Billboard", jeden z największych i najbardziej popularnych amerykańskich magazynów muzycznych.  

– To magazyn, który jest z nami od wielu lat. W zasadzie bardziej należy określić go wydawnictwem branżowym, biznesowym, które traktuje o muzyce. Co ciekawe, same początki magazynu to wiek XIX. Nazwał się wtedy zupełnie inaczej i z czasem przekształcił się w pismo typowo muzyczne – mówił na antenie radiowej Trójki Tomasz Żąda, dziennikarz muzyczny. 

Niecodzienna lista przebojów

– Pierwsza lista przebojów, opublikowana na łamach magazynu, wcale nie opierała się o najlepiej sprzedające się tytuły płyt. W tamtych czasach nie było gwiazd wykonawczych, a jedynie orkiestry, które grały kompozycje lekko jazzujące. Rankingi przygotowano więc na podstawie sprzedawanych nut oraz relacji z sal koncertowych – wyjaśnił dziennikarz w audycji "Trójka do trzeciej".  

Ranking, który wiele zmienił 

– 4 stycznia 1936 roku na szczycie notowania znalazł się artysta włoskiego pochodzenia, Joe Venuti, i jego piosenka. Warto dodać, że pierwsze liczenie ograniczało się do trzech dużych wytwórni płytowych. To one raportowały o sprzedaży i to właśnie na tej podstawie policzono dziesięć miejsc – podsumował. 

Posłuchaj

5:50
Historia najsłynniejszej listy przebojów i rankingu płyt (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trójka Polskiego Radia również zaprasza do wzięcia udziału w przygotowywanym co tydzień zestawianiu największych przebojów. "Lista przebojów Trójki" to zestawienie 33 piosenek, które najbardziej przypadły do gustu słuchaczom Programu 3 Polskiego Radia: 20 utworów głównego zestawienia, 10 utworów pretendujących do głównego zestawienia oraz 3 propozycji. A głosować na ulubione utwory i wykonawców można >>> TUTAJ <<<. Głosowanie zamykamy w każdy piątek w samo południe.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Żąda (dziennikarz muzyczny radiowej Trójki)
Data emisji: 4.01.2023
Godzina emisji: 14.18

zch/kor

Polecane