Korespondencja Tadeusza Różewicza z bratem i z przyjacielem trafiła do Muzeum Literatury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Korespondencja Tadeusza Różewicza z bratem i z przyjacielem trafiła do Muzeum Literatury
Tadeusz RóżewiczFoto: PAP/Adam Hawałej

Niemal trzysta listów Tadeusza Różewicza trafiło do warszawskiego Muzeum Literatury. To obejmująca 60 lat korespondencja znakomitego poety z bratem, znanym reżyserem Stanisławem Różewiczem, oraz z wybitnym malarzem Jerzym Tchórzewskim.

  • Tadeusz Różewicz (1921–2014) – poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych powojennych twórców.
  • Zbiór korespondencji, który trafił do Muzeum Literatury, obejmuje 249 listów Tadeusza Różewicza do brata, reżysera Stanisława Różewicza, oraz 40 listów do malarza Jerzego Tchórzewskiego.

Listy do brata jak nieznane utwory literackie

– To są rzeczy nieznane, to są utwory Różewicza, których nie czytaliśmy ani w szkole, ani prywatnie. Taka jest natura listu pisarzy, że często poznajemy je wiele lat po ich powstaniu, ale są to pełnoprawne utwory. Te listy należą do twórczości, do spuścizny wielkiego poety i są nie tylko komentarzem do życia, biografii, do utworów, ale wiele z nich ma po prostu autonomiczny charakter – mówi prof. Andrzej Kowalczyk, szef działu rękopisów warszawskiego Muzeum Literatury. – Interesujące i nowe było dla mnie, że Tadeusz Różewicz pozostawał w tak ścisłym związku emocjonalnym ze swoim bratem, Stanisławem Różewiczem, wybitnym reżyserem, scenarzystą. I właściwie z każdej podróży wysyłał mu co najmniej jedną kartkę pocztową albo list. Więc ten związek dwóch braci artystów był bardzo intensywny – zdradza.

– Tych listów do Stanisława mamy 249 obejmujących 60 lat. Pewnie nie są to wszystkie listy, które Tadeusz Różewicz wysłał do brata, ale zdecydowana większość. Nie znam listów Stanisława do Tadeusza, ale można się domyślać, że były równoważne – dodaje.

Listy do przyjaciela o sztuce

– Drugi zbiór jest mniej liczny i obejmuje 40 listów do wybitnego malarza Jerzego Tchórzewskiego i jego rodziny: żony i syna. To są listy poświęcone sztuce i relacjom między malarstwem i poezją, słowem a obrazem: bardzo interesujące, ale też podtrzymujące kontakt. Tchórzewski mieszkał w Warszawie, a Różewicz w Gliwicach, we Wrocławiu i te listy były, obok rozmów telefonicznych, podstawą ich przyjacielskiej relacji – opowiada Trójkowy gość. – Zresztą Różewicz, który po wojnie przez pewien czas studiował w krakowskiej ASP, nigdy nie stracił zainteresowania dla rzeźby, malarstwa, sztuk plastycznych. Ta kolekcja listów o tym świadczy, znajdziemy tam wiele opinii samego Różewicza – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:43
Zbiór listów Tadeusza Różewicza trafił do warszawskiego Muzeum Literatury (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: prof. Andrzej Kowalczyk (szef działu rękopisów warszawskiego Muzeum Literatury)
Data emisji: 3.01.2023
Godzina emisji: 12.31

pr/kor

Polecane