Odpowiedź Niemiec ws. reparacji wojennych. Komentarz Pawła Poncyljusza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odpowiedź Niemiec ws. reparacji wojennych. Komentarz Pawła Poncyljusza
Paweł Poncyljusz: w sprawie reparacji wojennych od Niemiec politycy opozycji mówili, że nic z tego nie będzieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Nie dziwi mnie to, politycy opozycji i eksperci z tej branży [...] mówili, że jeśli chodzi o reparacje, to jest to trudne do uzyskania – mówił w "Trójkowym komentarzu dnia" Paweł Poncyljusz, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do odpowiedzi resortu dyplomacji Niemiec na notę dyplomatyczną skierowaną przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z dnia 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Niemieckie MSZ, jak przekazał polski resort dyplomacji, udzieliło odpowiedzi 28 grudnia 2022 roku; nota została dostarczona do polskiego MSZ 3 stycznia 2023 r.

– Nie dziwi mnie to. Politycy opozycji i eksperci z tej branży [...] mówili, że jeśli chodzi o reparacje, to jest to trudne do uzyskania. Kiedy poseł Paweł Kowal i inni posłowie byli w MSZ i chcieli zobaczyć to pismo ministra Zbigniewa Raua do ministra spraw zagranicznych Niemiec, to okazało się, ze słowo "reparacje" w ogóle nie padło – mówił gość radiowej Trójki.

Reparacje wojenne od Niemiec "Sprawa wymaga dalszych analiz"

Poseł KO ocenił, że w realnej polityce międzynarodowej trzeba mieć mocne argumenty, wyliczenia i paragrafy z prawa międzynarodowego. Jak dodał "sprawa będzie wymagała dalszych prac i analiz".

"Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945" – podkreśliło z kolei polskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Najczęściej czytane

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj

10:20
Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska) o odpowiedzi Niemiec ws. reparacji wojennych od Niemiec (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 3.01.2023
Godzina emisji: 18.10

ASP/pr

Polecane