Wojna zjednoczyła Polaków. Najważniejsze wydarzenia 2022 roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojna zjednoczyła Polaków. Najważniejsze wydarzenia 2022 roku
Ukraińscy uchodźcy wojenni otrzymywali wsparcie tuż po przekroczeniu polskiej granicyFoto: PAP/Vitaliy Hrabar

Wojna na Ukrainie pokazała, że Polacy potrafią zjednoczyć się wokół ważnych spraw, a wystawienie Niemcom rachunku za II wojnę światową poprawiło polityczną pozycję naszego kraju w Europie – takie wnioski płyną z dyskusji w "Klubie Trójki", podsumowującej 2022 rok.  

Centralne miejsce w podsumowaniu wydarzeń ubiegłego roku zajęły wydarzenia na Ukrainie. Jak zauważył Antoni Trzmiel, nie jest to wyłącznie agresja Rosji względem sąsiedniego państwa, ale wojna, jaką Władimir Putin toczy z całym Zachodem. – Szczęśliwie mamy państwo, które w obliczu tej wojny okazało się mądre. Po pierwsze, nie miało wątpliwości, z czym mamy do czynienia, nie dzieliło włosa na czworo, nie zastanawiało się przez rok, jak zrobić zwrot o 180 stopni, jak kanclerz Niemiec – mówił gość "Klubu Trójki".

Dziennikarz TVP chwalił polskich obywateli, którzy od pierwszego dnia wojny zaczęli pomagać ukraińskim uchodźcom. – Polacy pokazali to, co było fenomenem rewolucji "Solidarności": że rozumiemy, co się wokół nas dzieje, że niezależnie od sporu, którym na co dzień żyjemy, potrafiliśmy się zjednoczyć.

W studiu Trójki rozmawiano też o reparacjach wojennych od Niemiec. W październiku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał niemieckim władzom notę dyplomatyczną w tej kwestii. Wcześniej zespół ekspertów sporządził raport, z którego wynikało, że Polska w czasie II wojny poniosła straty w wysokości ok. 1,3 biliona euro.

– Nawet gdybyśmy nie uzyskali ani jednego euro, to siła tego przekazu, że to my jesteśmy skrzywdzeni, że Polska była ofiarą, załatwia nam bardzo wiele spraw w realnej polityce i gospodarce – stwierdził Tomasz Sakiewicz. – To, że do setek milionów ludzi dotrze, jak Polska została zniszczona, w jakim była stanie i że Niemcy się z tego nie rozliczyli, i że próbują rządzić Europą, mając na sobie tak potworny ciężar winy, to jednak daje Polsce pewne punkty w grze o naszą pozycję – powiedział redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Z kolei Piotr Grzybowski wyraził optymizm z powodu odzyskiwania przez Polaków dumy narodowej i poczucia własnej wartości, czyli cech, które zostały stłumione przez lata wojny i komunizmu. – To jest najlepszy moment, żeby zerwać z tym homo sovieticus, który jest po prostu niszczący, dewastujący społeczeństwo, i uwierzyć we własne siły – mówił dziennikarz "Tygodnika Katolickiego Niedziela".


Posłuchaj

49:59
Podsumowanie kluczowych wydarzeń 2022 roku (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: Piotr Grzybowski ("Tygodnik Katolicki Niedziela"), Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej") i Antoni Trzmiel (TVP)
Data emisji: 2.01.2023
Godzina emisji: 21.09

kc


Polecane