Procedowanie tzw. ustawy wiatrakowej. Dariusz Wieczorek: nikogo na lewicy nie trzeba przekonywać do OZE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Procedowanie tzw. ustawy wiatrakowej. Dariusz Wieczorek: nikogo na lewicy nie trzeba przekonywać do OZE
Dariusz Wieczorek powiedział, że lewica poprze ustawę wiatrakowąFoto: shutterstock.com/Vladimka production

Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia", że jego ugrupowanie najprawdopodobniej poprze tzw. ustawę wiatrakową. Poseł podkreślił, że jego koleżankom i kolegom zależy na rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności i uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy. W połowie grudnia rząd przyjął autopoprawkę do tej ustawy. Zmiana przewiduje, że "inwestor elektrowni wiatrowej będzie udostępniał co najmniej 10 procent mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców gminy w formule prosumenta wirtualnego".

Poparcie lewicy

Dariusz Wieczorek zapytany na antenie Polskiego Radia o poparcie jego ugrupowania dla tzw. ustawy wiatrakowej podkreślił, że nikogo na lewicy nie trzeba przekonywać do OZE. – To jeden z kamieni milowych. Lewicy akurat nie trzeba namawiać na popieranie odnawialnych źródeł energii i co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Lepszy rydz niż nic – powiedział.

Polityk podkreślił, że obecnie procedowana ustawa naprawia przepisy uchwalone sześć lat temu, które znacznie ograniczyły możliwości budowy wiatraków. – Ustawa, którą w 2016 roku wprowadziła Zjednoczona Prawica, zablokowała rozwój OZE. Ta ustawa ma to odblokować i jeżeli rzeczywiście będzie w porządku, to oczywiście, że ją poprzemy – zadeklarował Dariusz Wieczorek.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

8:49
Dariusz Wieczorek m.in. o ustawie wiatrakowej (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica)
Data emisji: 2.01.2023 r.
Godzina emisji: 18.10

dz/kor

Polecane