Politycy podsumowali 2022 rok. Jarosław Sellin: Polska i Polacy zdali egzamin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli: Marcin Kierwiński (sekretarz generalny Koalicji Obywatelskiej), Paweł Sałek (doradca prezydenta RP), Marek Sawicki (Koalicja Polska, były minister rolnictwa), Jarosław Sellin (PiS, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego). Politycy ocenili mijający rok.

Ostatni dzień 2022 roku jest 311 dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dziesięć miesięcy wojny rozwiało mit o potędze rosyjskiej armii, odcięło Rosję od zachodnich technologii, rynków zbytu surowców energetycznych i międzynarodowych instytucji finansowych. Wojna to jednak także konsekwencje dla całego świata. Wysokie ceny energii i inflacja to tylko niektóre z nich - zgodnie uważają politycy.

Rola Polski wobec wojny na Ukrainie

Paweł Sałek podkreślił w Polskim Radiu, że wszyscy odczuwamy skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Mimo, że nie jesteśmy bezpośrednio na tej wojnie to problemy wynikające z niej dotykają nas. To rzeczywisty problem, z którym będziemy mierzyć się także w przyszłym roku - ocenił.

Prezydencki minister dodał także, że ważną rolę przy okazji tego konfliktu ogrywa Andrzej Duda. - Prezydent był w mijającym roku jednym z wiodących liderów w układzie światowym i europejskim w kwestiach wojny na Ukrainie - zaznaczył.

Marcin Kierwiński powiedział, że działanie Rosji było dla wszystkich zaskoczeniem. - Przez wiele lat wydawało nam się, że pełnoskalowy konflikt zbrojny w tej części Europy jest niemożliwy. Żyliśmy w przekonaniu, że cywilizowany świat zmierza w kierunku bezpieczeństwa - powiedział.

- Okazuje się, że żyjemy w niebezpiecznym świecie pełnym zagrożeń. Trzeba podkreślić, że nasz naród potrafi być solidarny z tymi, którzy potrzebują pomocy. Powinniśmy być z tego dumni - dodał.

Wsparcie dla Ukrainy

Jarosław Sellin zaznaczył, że Polska jest wśród liderów jeżeli chodzi o wsparcie walczącej Ukrainy. - Myślę, że w mijającym roku zdali egzamin i Polacy jako naród i państwo jako struktura. Obok USA i Wielkiej Brytanii jesteśmy w czołówce państw, które wspierają Ukrainę - powiedział.

- To naturalne, że Polska jest traktowana jako hub bezpieczeństwa w tej części Europy. Na naszych oczach tworzy się trwały sojusz między Polską i Ukrainą. Ukraińcy zaczynają też patrzeć głębiej w historię - ocenił.

Marek Sawicki powiedział, że jego zdaniem konflikt na Ukrainie nie zakończy się w nadchodzącym roku. - Porozumienie między Polską i USA sprawiło, że Stany Zjednoczone, które miały wycofywać się z Europy, wróciły tutaj. Rola Polski w prowadzeniu polityki wobec tej wojny jest równorzędna z USA - powiedział.

- W 2023 roku należy rozpocząć budowę nowych relacji w Europie. Nie robię sobie wielkich nadziei, że wojna na Ukrainie skończy się w najbliższym roku. Dopóki Moskwy nie sprowadzi się do roli księstwa, to zawsze będzie zagrożenie - ocenił Marek Sawicki.

Posłuchaj

52:05
Paweł Sałek, Jarosław Sellin, Marcin Kierwiński i Marek Sawicki w podsumowaniu 2022 roku (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Sałek (minister w Kancelarii Przezydenta RP), Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), Marcin Kierwiński (sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej), Marek Sawicki (Koalicja Polska, były minister rolnictwa)
Data emisji: 31.12.2022 r.
Godzina emisji: 09.05

dz

Polecane