Mocna premiera na koniec roku. A co przyniesie kino 2023?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mocna premiera na koniec roku. A co przyniesie kino 2023?
"Fabelmanowie", reż. Steven SpielbergFoto: mat. prasowe

Świat kina na koniec 2022 roku przygotował dla widzów mocną premierę. Zdaniem Łukasza Muszyńskiego, "Fabelmanowie" to jeden z trzech najlepszych obrazów odchodzącego roku. 

"Fabelmanowie" to najnowszy film Stevena Spielberga, klasyka światowego kina, człowieka który dostarczył nam takich filmów, jak "Szczęki", serii o Indianie Jonesie, "E.T", "Park Jurajski" czy "Lista Schindlera". - Mamy do czynienia z niezwykle ciekawą sytuacją - zauważa Łukasz Muszyński, krytyk filmowy z filmwebu. - Ostatnio wielcy reżyserzy kręcą filmy o sobie, o miłości do kina, o dzieciństwie. Steven Spielberg też wkracza ze swoją autobiograficzną opowieścią o swojej rodzinie - dodaje. 

"Fabelmanowie" pokazują, jak bardzo rodzina i dzieciństwo ukształtowany Stevena Spielberga i wpłynęły na jego twórczość. Zdaniem Czwórkowego gościa, gdy zobaczy się ten obraz to ma się wrażenie, że wszystkie filmy Spielberga, które zrobił do tej pory, były przepracowywaniem dzieciństwa i młodości.

- W rozmowach ze scenarzystom Tonym Kucherem wyczytałem, że każda z sytuacji pokazanych filmie miała miejsce w rzeczywistości - opowiada. - Natomiast kolejność zdarzeń była nieco inna. Twórcom chodziło jednak o udramatyzowanie tej opowieści, żeby lepiej prezentowała się scenariuszowo, trzymała w napięciu - dodaje. 

Na kinowym ekranie zobaczymy wiele pięknych scen, dużo miłości do rodziców: taty - człowieka nauki, speca od komputerów i mamy - reprezentantki świata sztuki i wrażliwości. 


Posłuchaj

15:29
O obrazie "Fabelmanowie", najlepszych filmach 2022 roku i nadchodzących premierach 2023 opowiada Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- To jest kino totalne. Gwarantuje śmiech, wzruszenie, magię kina, mocne sceny - wymienia Łukasz Muszyński. - Jest tu historia rodzinna, w której rodzina raz ciągnie w dół, raz wynosi w górę. Ta propozycja to dobry sposób na zakończenie 2022 roku - dodaje. 


The Fabelmans | Official Trailer [HD]/Universal Pictures


"Febelmanowie" zajmują drugie miejsce w rankingu najlepszych filmów 2022 roku wg Łukasza Muszyńskiego. Na pierwszym jest "Top Gun: Maverick", które krytyk filmowy cztery razy widział w kinie. - To kontynuacja wielkiego hitu z 1986 roku. Długo musieliśmy czekać na ten film. Wreszcie w maju 2022 roku trafił do kin. To największy hit kasowy tego roku. To jest kino rozrywkowe w pełnym tego sowa znaczeniu - podkreśla gość Czwórki. - Tu jest widowisko, bohaterowie, emocje, dramat, melodramat i świetne piosenki. Tom Cruise powinien dostać nominację do Oscara za swoją rolę - dodaje. 

Top Gun: Maverick - Official Trailer (2022) - Paramount Pictures

Miejsce trzecie wśród polecanych filmów przez Łukasza Muszyńskiego zajmuje "Glass Onion", kolejna odsłona cyklu "Na noże". - Powraca Daniel Craig w roli detektywa, by rozwiązać kolejną kryminalną zagadkę - opowiada krytyk. 

Glass Onion: Film z serii „Na noże” | Oficjalny zwiastun | Netflix/Netflix Polska

Jeśli obejrzeliśmy już najlepsze filmy 2022 roku, to pozostaje nam poczekać na hity 2023. Obok długiej listy Marveli i drugiej części "Diuny" możemy spodziewać się wielu świetnych premier. 

"The killer" to będzie film Davida Finchera. Opowie o płatnym zabójcy, w którego rolę wcieli się Michael Fassbender. Szykuje się ciekawa ekranizacja francuskiego komiksu - zdradza Łukasz Muszyński. - Kolejny film z tym aktorem to "Next Goal Wins". To będzie dobry rok dla tego aktora, którego gwiazda nieco przybladła w ostatnim czasie. Taika Waititi opowie o najgorszej drużynie piłkarskiej świata, a Fassbender wcieli się w rolę trenera piłkarzy - dodaje. 

Czwórkowy gość czeka również na "Killers of the flowers moon" najnowszy film Martina Scorsese z Leonardo di Caprio i Robertem de Niro w rolach głównych oraz "Beau Is Afraid" Ariego Astera, obraz, który zapowiadany jest jako surrealistyczny horror komediowy, a w roli głównej zobaczymy Joaquina Phoenixa (ten również ma pojawić się w "Napoleonie" w reżyserii Ridlaya Scotta dla jednej z platform streamingowych). 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz 

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 30.12.2022

Godzina emisji: 10.14

pj

Polecane