Holoubek, Fronczewski i najmłodsi – sztafeta pokoleń w teatrze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Holoubek, Fronczewski i najmłodsi – sztafeta pokoleń w teatrze
Piotr FronczewskiFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

To był rok… – tak tradycyjnie rozpoczynaliśmy podsumowania życia teatralnego i nie tylko. Zawsze też przy tej okazji przypominaliśmy, że w teatrze czas odmierzają sezony, a nie lata, co sprawiało, że nasze przedsylwestrowe rozmowy w "Trójce pod księżycem" traktowaliśmy z dystansem, niezobowiązująco.

Rok 2022, po dwóch latach zmagań z pandemią, miał przynieść powolne budzenie się do normalnego życia. Czas mobilizacji i nadziei na powrót do normalności nie trwały jednak długo, niecałe dwa miesiące. W miejscu trzech kropek bez zastanowienia dopowiadamy więc, że był to rok wojny. Jej symbolem w życiu teatralnym stał się Mariupol. Tragedia tego i wielu miast Ukrainy ma naturalnie większy wymiar.

Rosyjski napis "dzieci" przed poznańskim Teatrem Polskim, taki sam jak przed zbombardowanym teatrem w Mariupolu Rosyjski napis "dzieci" przed poznańskim Teatrem Polskim, taki sam jak przed zbombardowanym teatrem w Mariupolu / Lukasz Gdak/East News

Jak w tej sytuacji radził sobie polski teatr? Zapytaliśmy o to naszego komentatora, krytyka, blogera – Tomasza Domagałę.

Był to zarazem rok, w którym pożegnaliśmy mistrzów, aktorów seniorów, ale też tych w pełni sił twórczych.

Pytaliśmy zatem także w finale 2022 o "sztafetę pokoleń". Piotr Fronczewski został 21 grudnia uhonorowany najważniejszą nagrodą ZASP – GUSTAWEM, nagrodą upamiętniającą Gustawa Holoubka, jego mistrza.

W teatrach, nade wszystko radiowym i telewizyjnym, świętowano Rok Romantyzmu Polskiego, który, poprzez swoich najsłynniejszych twórców, kierował naszą uwagę ku Wschodowi, tam, gdzie urodzili się i skąd emigrowali bądź uchodzili.

Kończy się rok trudny, ale naznaczony sensami, rok, który z ułudną ulgą symbolicznie żegnamy, ale też rok, w finale którego z niepokojem pytamy: co dalej?

Życzymy wszystkim, a więc i ludziom teatru, siły oraz, jednak, nadziei - Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.


Posłuchaj

1:55:24
Holoubek, Fronczewski i najmłodsi – sztafeta pokoleń w teatrze (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 30.12.2022
Godzina emisji: 0.06

bm/pr/zch

Polecane