Donald Tusk premierem po wyborach? Nie chce tego większość ankietowanych. Komentarz Katarzyny Lubnauer

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Donald Tusk premierem po wyborach? Nie chce tego większość ankietowanych. Komentarz Katarzyny Lubnauer
Katarzyna Lubnauer jest zdania, że w przypadku zwycięstwa opozycji w wyborach premierem powinien zostać Donald Tusk Foto: Polskie Radio

Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska) w Programie 3 Polskiego Radia skomentowała sondaż, który wskazuje na niskie poparcie dla Donalda Tuska jako ewentualnego przyszłego premiera.

W badaniu Ipsos dla OKO.press i TOK FM zapytano Polaków o to, czy chcieliby, żeby szef PO Donald Tusk został premierem, jeśli opozycja wygra wybory parlamentarne i przejmie władzę po PiS. 63 proc. ankietowanych nie chce powrotu szefa PO na stanowisko szefa rządu. 34 proc. Polaków natomiast widzi Tuska jako premiera.

- Jestem przekonana, że to jest najbardziej naturalny układ, w którym lider zwycięskiej partii zostaje premierem - powiedziała Katarzyna Lubnauer w "Trójkowym komentarzu dnia". 

Na uwagę o niskim poparciu dla Donalda Tuska gość Trójki odpowiedziała, że należy rozpatrywać wynik sondażu z podziałem na elektoraty. Jak dodała, większość wyborców KO i całej opozycji stwierdziła, że chciałaby właśnie Donalda Tuska jako przyszłego premiera. 

Lubnauer zwróciła też uwagę, że w sondażu Koalicję Obywatelską reprezentowało dwóch polityków - Donald Tusk i Rafał Trzaskowski - a ich łączne "zdecydowane poparcie" (po 13 proc.) jest wyższe niż wynik Mateusza Morawieckiego (19 proc.).

Zapytana o osiągnięcia Tuska jako premiera, Lubnauer posłużyła się porównaniem. Wskazała, że w 2015 r. większy był udział inwestycji w stosunku do PKB niż w 2022 r., była lepsza sytuacja demograficzna i niska deflacja zamiast rekordowej inflacji. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

11:06
Katarzyna Lubnauer o poparciu dla Donalda Tuska jako ewentualnego przyszłego premiera rządu (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 28.12.2022 r.
Godzina emisji: 18.10

fc/kor

Polecane