Zbrodnia na ekranie, czyli filmy i seriale kryminalne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zbrodnia na ekranie, czyli filmy i seriale kryminalne
Seriale kryminalne cieszą się bardzo dużą popularnościąFoto: talseN/shutterstock.com

Filmy i seriale kryminalne czy sensacyjne cieszyły się dużą popularnością od zarania kinematografii: pierwszą ekranizację "Sherlocka Holmesa" nakręcono w 1906 roku! Na przestrzeni lat zmieniał się oczywiście sposób realizacji i opowiadania samej historii: dzisiaj rekordy popularności biją seriale niegdyś uważane za "rozrywkę pośledniejszego sortu".

Zaczęło się od "Twin Peaks", "Crime Story" i "Miami Vice"

– Moje gusta kształtował serial "Twin Peaks" Davida Lyncha, który u nas był emitowany w aurze tajemniczości. To on później zbliżył mnie do tego kina arthouse’owego, surrealistycznego, w jakimś stopniu metafizycznego – wyznaje krytyk filmowy Łukasz Adamski. – Ale z drugiej strony, w tym samym czasie, kształtowały mnie dwie kultowe już dzisiaj produkcje: "Crime Story" i "Miami Vice", u nas emitowane pod tytułem "Policjanci z Miami". Oba seriale były dziełem Michaela Manna, reżysera, który dał nam później wiele znakomitych filmów kina gatunkowego, jak choćby "Gorączkę" – opowiada.

– To były te seriale, które ukształtowały moje, i nie tylko moje, spojrzenie na kino kryminalne. Pamiętajmy, że ta jakość seriali, które dzisiaj widzimy, narodziła się na początku lat dwutysięcznych. Wtedy zmieniła się telewizja, a seriale przestały być rozrywką drugiego sortu i stanęły na równi z kinem – dodaje.

Wszystko za jednym razem, czy odcinek co tydzień?

Warto pamiętać, że kiedyś kolejne odcinki seriali pojawiały się co tydzień: to oczekiwanie tylko potęgowało napięcie u widzów, którzy nie mogli się doczekać kolejnej części. Dopiero kilka lat temu największy serwis streamingowy zaczął stosować metodę wrzucania całego serialu, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem przynajmniej części widzów. Jednak konkurencja tego nie podchwyciła i tam na kolejny odcinek serialu czeka się siedem dni. – Nadal lubię w ten sposób oglądać seriale – przyznaje gość Katarzyny Cygler.


Posłuchaj

1:54:37
Filmy i seriale kryminalne, thrillery, sensacje: co ciekawego jest do obejrzenia? (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Łukasz Adamski (krytyk filmowy), Ryszard Jaźwiński (krytyk filmowy, dziennikarz Trójki)
Data emisji: 28.12.2022
Godzina emisji: 0.04

pr/kor

Polecane