Pisarze kryminalni włączają się do akcji "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pisarze kryminalni włączają się do akcji "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki"
Opowiadania, które powstały w ramach akcji "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki", można nie tylko przeczytać, ale i posłuchać ichFoto: Shutterstock/Uliya Krakos

Ruszyła kolejna odsłona kampanii społecznej "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki", przygotowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tym razem przyłączyli się do niej twórcy powieści kryminalnych – zostały opublikowane zbiór opowiadań i audiobook oraz przygotowane podcasty. 

  • W 2021 roku do akcji "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki" dołączyli polscy pisarze kryminałów: Hanna Greń, Ryszard Ćwirlej, Bartosz Szczygielski i Marcin Wroński. W tym roku są to: Joanna Jodełka, Marta Guzowska, Leszek Talko, Piotr Borlik i Tomasz Duszyński.
  • Ukazał się zbiór opowiadań tych autorów, także w formie audiobooka, oraz przygotowano bardzo interesujące podcasty z ich udziałem.

Drugie życie autorów kryminałów

– To już kolejna odsłona naszej akcji, którą prowadzimy, aby przybliżyć, w jaki sposób możemy dbać o nasze zabytki, albo jak możemy je niechcący naruszyć bądź uszkodzić – mówi Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

– Żaden z tych autorów nie został wybrany przypadkowo: oni także mają swoje drugie życie. Nie tylko są pisarzami, ale także są historykami sztuki, archeologami i stąd ich miłość do zabytków przejawia się w książkach, które publikowali – tłumaczy. – Pojawią się więc znane postacie z ich wcześniejszych książek, jak i nowe historie. Myślę, że nasi czytelnicy będą zadowoleni, opowiadania są różnorodne, a dotyczą wykroczeń i przestępstw przeciwko zabytkom i dziełom sztuki – zapewnia Anna Śmigielska.

– Można je przeczytać, ale także ich posłuchać, gdyż przygotowaliśmy audiobook. Ale również serię ciekawych podcastów z tymi autorami, których poprosiliśmy, aby powiedzieli, dlaczego akurat ich bohaterowie są w tym świecie zabytków, kultury, dziedzictwa – dodaje.

Zabytki archeologiczne są najwrażliwsze

Swoimi działaniami edukacyjnymi Narodowy Instytut Dziedzictwa przypomina, że dziedzictwo kulturowe stanowi podstawę funkcjonowania społeczeństwa, mówi o naszej historii, pozwala lepiej ją zrozumieć. Daje świadectwo tego, jak dawniej żyli ludzie, jakie mieli wartości, jak toczyły się ich losy. Edukuje, jest źródłem wzruszeń, inspiruje artystów i twórców. Dlatego też należy je chronić – bo to nasza wspólna przyszłość.

– Zabytkami najbardziej wrażliwymi i najbardziej narażonymi na zniszczenie są zabytki archeologiczne  bo ich nie widać. A mało kto wie, że grodzisk i miejsc archeologicznych, które zostały zbadane i udokumentowane, jest w Polsce ponad pół miliona! – wskazuje Trójkowy gość. – Wiemy od naszych archeologów, że jeśli ludzie wiedzą, że na "ich" terenie jest jakiś zabytek, to sami go pilnują. Najpierw przychodzą, przyglądają się pracom, dopytują, a potem opowiadają przyjezdnym i pilnują, aby nic się nie stało.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:57
Pisarze włączają się w akcję ochrony zabytków (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Anna Śmigielska (Narodowy Instytut Dziedzictwa)
Data emisji: 27.12.2022
Godziny emisji: 14.31

pr

Polecane